RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Krakowscy radni chcą, aby mięso było oznaczone

Przepisy chroniłby nie tylko konsumentów, ale też polskich producentów (fot. Shutterstock/Billion Photos)

Mięso w sklepach powinno być znakowane na wzór jaj - twierdzą krakowscy rani i apelują do rządu o wprowadzenia odpowiednich przepisów. Rada Miasta przyjęła rezolucję w sprawie oznaczenia m. in. wołowiny i wieprzowiny specjalnymi numerami w zależności od rodzaju hodowli.

Małe ubojnie będą mogły działać przy gospodarstwach domowych

Od połowy lutego 2020 r. w gospodarstwach rolnych będzie można prowadzić małe ubojnie zwierząt – poinformował w czwartek minister rolnictwa Jan...

zobacz więcej

Z propozycją wprowadzenia przepisów wyszedł krakowski radny Łukasz Wantuch, który podkreśla, że obecnie klient w sklepie nie wie z jakiej hodowli pochodzi mięso.

– Dajmy ludzion możliwośc wyboru. Dajmy mieso kategorii 0, 1, 2, 3 - tak, jak jest z jajkami. Zero to te ekologiczne, hodowane w dobrych warunkach, trójka - to hodowla przemysłowa. My nie zakazujemy, ale stwarzamy konsumentowi możliwośc wyboru- podkreśla Wantuch.

Przepisy chroniłby nie tylko konsumentów, ale też polskich producentów. – To jest w interesie konsumenta, zwierząt, ale tez polskich rolników. Teraz rolnik sprzedaje mięso, trafia to do wielkiej ubojni, gdzie konkuruje z 25 milionami świń, które są zabijane w Danii co roku. Niech konsument ma prawo wyboru i to tez jest jedna z cech tej rezolucji – dodaje.

Radni wyślą swoją rezolucje nie tylko do rządu, ale także do instytucji unijnych.

źródło:
Zobacz więcej