RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

PiS o „Emeryturze bez podatku”: Składacie emerytom nieuczciwe oferty

Projekt obywatelski zakłada zwolnienie emerytów i rencistów z obowiązku płacenia podatku dochodowego (fot. arch. PAP/Tytus Żmijewski)

Szanowni państwo z opozycji, składacie emerytom nieuczciwe oferty, mamicie ich emeryturą bez podatków – powiedziała w Sejmie poseł Urszula Rusecka z Prawa i Sprawiedliwości. – A gdy tylko, nie daj Boże, dojdziecie do władzy, zaraz podniesiecie wiek emerytalny i każecie im pracować aż do śmierci – stwierdziła. Sejm zajmuje się obywatelskim projektem zakładającym zwolnienie emerytów i rencistów z obowiązku płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Emeryci dostaną wyższe świadczenia. Podwyżki od przyszłego roku

Od przyszłego roku minimalna emerytura wzrośnie o 100 zł, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy – o 75 zł – wynika z informacji...

zobacz więcej

Poseł Rusecka przypomniała, że składka na ubezpieczenie społeczne, w tym składki emerytalne, są odliczane od wynagrodzenia przed potrąceniem składki zdrowotnej i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

– Co to oznacza? Że wynagrodzenie przeznaczone na składki na ubezpieczenie społeczne jest nieopodatkowane. Po wielu latach składki te wracają do ubezpieczonego w postaci emerytury. Ponieważ dochód ten nie został opodatkowany przy odprowadzaniu składek, podatek jest pobierany przy wypłacie emerytury – powiedziała.

Rusecka (PiS) zaznaczyła, że chociaż jest to projekt obywatelski, to jednak jest „firmowany przez Polskie Stronnictwo Ludowe i wnioskowany przez pozostałe ugrupowania opozycyjne”.

– PSL, odkąd sięgamy pamięcią, uczestniczyło w sprawowaniu władzy – raz z SLD, raz z PO. Dzierżyło w swoich rękach odpowiedzialność za system emerytalny, w tym sytuację emerytów i rencistów. W swoich szeregach miało dwóch ministrów pracy. I wówczas podnieśliście wiek emerytalny. Pytaliście wtedy Polaków? Do kosza wyrzuciliście miliony podpisów. Łataliście dziurę budżetową pieniędzmi z OFE i z wyprzedaży majątku narodowego – powiedziała.

„Trzeba przywrócić im godność”. Biedroń chce emerytur dla byłych funkcjonariuszy PRL

Jedną z pierwszych moich inicjatyw jako prezydenta będzie przywrócenie godności tym wszystkim, którym ją odebrano – podkreślił kandydat Lewicy na...

zobacz więcej

Wskazała, że zdaniem wnioskodawców wejście w życie ustawy spowodowałoby zmniejszenie wpływów do budżetu państwa o prawie 35 mld zł. – Źródłem pokrycia tej kwoty według autorów projektu ma być m.in. wzrost dochodów z podatku VAT. Co za hipokryzja. Za waszych rządów z budżetu państwa wyciekło 260 mld właśnie w podatku VAT – powiedziała.

Oceniła, że proponowane zmiany „nie przyczynią się do znacznej poprawy sytuacji osób pobierających świadczenia najniższe”.

– Progresywna skala podatkowa powoduje, że najniższe świadczenia wzrosną w znacznie mniejszym stopniu niż świadczenia najwyższe – zauważyła. Dodała m.in., że projekt miałby negatywny wpływ na system ubezpieczeń społecznych, system świadczeń zdrowotnych oraz na finansowanie jednostek samorządu terytorialnego i na budżet państwa.

– Prawo i Sprawiedliwość swoimi rządami udowodniło, że w sposób szczególny troszczy się o najsłabszych, o emerytów i rencistów. Dużo można byłoby wymieniać rzeczy, które wprowadziliśmy za naszych rządów, od trzynastej emerytury poprzez wprowadzenie waloryzacji kwotowo-procentowej, matczynej emerytury i zwiększenie o prawie jedną czwartą najniższej emerytury. Szanowni państwo z opozycji – składacie emerytom nieuczciwe oferty, mamicie ich emeryturą bez podatków. A gdy tylko, nie daj Boże, dojdziecie do władzy – a po owocach waszego rządzenia możemy was ocenić – zaraz podniesiecie wiek emerytalny i każecie im pracować aż do śmierci – powiedziała Rusecka.

Dodała, że PiS proponuje przesłać projekt do komisji.

źródło:

Zobacz więcej