Greta Thunberg w polskiej kopalni. Związek górników wydał komunikat

Greta kilka dni temu gościła w Polsce (fot. REUTERS/Pierre Albouy)

Kierownictwo Rady Krajowej Związku Zawodowego Górników w Polsce po wizycie Grety Thunberg w kopalni Makoszowy odcięło się „od szkodzących branży działań”, podjętych przez organizację KWK „Makoszowy”.

Greta Thunberg w Davos. Narzeka, że nic się nie zmieniło

Greta Thunberg ogłosiła przed zgromadzoną w Davos elitą gospodarczą i polityczną, że „praktycznie nic nie zrobiono dla klimatu”. Nastoletnia...

zobacz więcej

Nastoletnia aktywistka, która protestuje przeciw zmianom klimatycznych, kilka dni temu odwiedziła Polskę. Thunberg wystąpiła we wtorek na forum ekonomicznym w Davos, gdzie wspomniała o polskich górnikach.

– Spotkałam się z górnikami, którzy stracili pracę, bo zamknęli kopalnie, i nawet oni się nie poddali – mówiła.

Greta odwiedziła w Polsce kopalnię Makoszowy; oprowadzał ją jeden z pracowników Jerzy Hubka.

„Przekazaliśmy Jej, że Górnicy nie boją się zmian i przeobrażeń, wszak pod warunkiem, że rozmawia się z nimi uczciwie i prowadzi rzetelny dialog i wypracowuje konkretny kompromis. Podkreśliliśmy, że kopalnie nie generują dwutlenku węgla CO2 i można je z powodzeniem wyposażyć w nowoczesne technologie z pożytkiem dla środowiska jednocześnie nie tracąc miejsc pracy” – napisał na Facebooku.

Oświadczenie w jego sprawie wydało Kierownictwo Rady Krajowej Związku Zawodowego Górników w Polsce. „Pan Jerzy Hubka nie posiada żadnego upoważnienia do wypowiadania się w imieniu Związku Zawodowego Górników w Polsce” – czytamy.

„Kontakty z Gretą Thunberg w świetle kamer telewizyjnych BBC uznajemy za przejaw megalomanii i głupoty, a działania organizacji z Makoszów za szkodliwe dla Polski” – podkreślono.

źródło:
Zobacz więcej