Raport

Epidemia koronawirusa

Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów nie pojedzie do Jerozolimy

Ronald Lauder weźmie udział w obchodach w Polsce (fot. PAP/EPA/PAWEL SAWICKI)

Przewodniczący Światowego Kongresu Żydowskiego Ronald Lauder nie weźmie udziału w uroczystościach wyzwolenia Auschwitz, które będą odbywały się Jerozolimie – a które organizuje proputinowski oligarcha Wiaczesław Mosze Kantor. Lauder przyjedzie do Polski, by uczcić pamięć ofiar.

Pamięć o ofiarach Holocaustu. Rozpoczęła się akcja #WeRemember

Światowy Kongres Żydów rozpoczął akcję #WeRemember, której celem jest przypomnienie o zbrodni Holocaustu oraz zwalczanie wszelkich form i przejawów...

zobacz więcej

W czwartek odbędzie się V Światowe Forum Holokaustu w Jerozolimie z okazji 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, przypadającej 27 stycznia. Na forum nie przyjedzie prezydent Andrzej Duda, dla którego organizatorzy nie przewidzieli wystąpienia. Głos zabierze tam m.in. prezydent Rosji Władimir Putin.

Uroczystości rocznicy wyzwolenia obozu odbędą się w Polsce. Muzeum Auschwitz poinformowało, że udział nich potwierdziły dotychczas 54 delegacje państwowe i przedstawiciele organizacji międzynarodowych. Obchody odbędą się 27 stycznia w Miejscu Pamięci. Gospodarzem uroczystości będzie prezydent RP Andrzej Duda. Najważniejszymi gośćmi będą byli więźniowie i ocaleni z Holokaustu, których z całego świata przyjedzie ponad dwustu.

Jednym z głównych gości będzie Ronald Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów. Jak podaje izraelski „Haarec” do pozamerytorycznych sporów wokół obchodów wyzwolenia Auschwitz-Birkenau dochodzi rywalizacja między Ronem Lauderem i Mosze Kantorem, szefem Europejskiego Kongresu Żydowskiego. „Organizacje te nie współpracują ze sobą, a Lauder nie pojawi się na uroczystości w Jad Waszem, ale weźmie udział w obchodach w Auschwitz” – pisze dziennik.

Lauder przemówi podczas uroczystości w imieniu prywatnych filantropów, którzy wspierają finansowo Fundację Auschwitz-Birkenau, troszczącą się o konserwację poobozowych obiektów.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz został wyzwolony przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Staraniem byłych więźniów w lipcu 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau utworzono Muzeum. W ub.r. odwiedziło je ponad 2,32 mln osób. Tereny byłego obozu w 1979 r. zostały wpisane, jako jedyny tego typu obiekt, na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

27 stycznia, dzień wyzwolenia obozu Auschwitz, jest na świecie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

źródło:
Zobacz więcej