RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wniosek do TK o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a SN

Wniosek jest skierowany „w poczuciu odpowiedzialności za państwo” (fot. PAP/Rafał Guz)

Marszałek Sejmu poinformowała w środę, że skierowała do TK wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym. Jeżeli Trybunał Konstytucyjny podejmie się sprawy, to wstrzymuje czwartkowe posiedzenie SN i wydanie decyzji – powiedziała Elżbieta Witek.

Prezes TK: Gersdorf uzurpuje sobie kompetencje, korzysta z potrzeb chwili

Podobnie jak były prezes TK, korzystając z „potrzeby chwili”, I prezes SN Małgorzata Gersdorf uzurpuje sobie kompetencje do kwestionowania...

zobacz więcej

Marszałek Sejmu poinformowała na konferencji prasowej, że podpisała i skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a SN, uwzględniając kompetencje prezydenta do powoływania sędziów. – Dlatego że decyzję o tym, jak wygląda ustrój sądów, regulują ustawy, a te przyjmuje Sejm – powiedziała Witek.

Jak mówiła, wniosek jest skierowany „w poczuciu odpowiedzialności za państwo”. – To nie jest fanaberia, to nie jest „widzimisię”, to jest sprawa bardzo poważna i uznałam, że mam jako marszałek obowiązek zapytać TK, jak to w końcu jest, czy Sejm ma prawo podejmować ustawy ws. organizacji sądów, tak jak to mówi TK, czy też nie – mówiła Witek.

– Jeżeli TK podejmie się tej sprawy, to to wstrzymuje czwartkowe posiedzenie (trzech izb) SN i wydanie decyzji – podkreśliła Witek.

W ubiegłym tygodniu I prezes SN Małgorzata Gersdorf przedstawiła pytanie prawne trzem Izbom SN: Cywilnej, Karnej i Pracy. Dotyczy ono udziału w składach sędziowskich osób wyłonionych przez obecną KRS. Jak mówił rzecznik SN sędzia Michał Laskowski, „pytanie wprost dotyczy statusu sędziów z pozostałych dwóch Izb SN”. Posiedzenie trzech Izb SN wyznaczono na 23 stycznia na godz. 11.

źródło:
Zobacz więcej