Adwokat w procesie Gawłowskiego. Kim jest?

Mec. Rafał Wiechecki (P) to były minister z LPR (fot. PAP/Marcin Bielecki, screen Dziennik)

W szczecińskim sądzie rozpoczął się proces w sprawie tzw. afery melioracyjnej. Jednym z głównych oskarżonych jest senator Stanisław Gawłowski, były sekretarz generalny PO. Adwokatem polityka jest Rafał Wiechecki, były działacz Ligi Polskich Rodzin, zaufany człowiek Romana Giertycha. Był ministrem gospodarki morskiej z ramienia LPR.

Sędzia, który będzie orzekał ws. Gawłowskiego, przemawiał na proteście w Szczecinie

Podczas protestów przeciwko zmianom w sądownictwie, który odbył się w Szczecinie, przemawiał sędzia Grzegorz Kasicki, który będzie orzekał w...

zobacz więcej

Proces w sprawie nieprawidłowości przy 26 inwestycjach realizowanych przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie rozpoczął się we wtorek.

Sędzią w tej sprawie jest Grzegorz Kasicki – który podczas manifestacji przeciwko zmianom w sądownictwie w Szczecinie odczytywał fragmenty oświadczenia I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. Sędzia mówił też, że czuje się „obrażany przez demokratycznie wybrane władze”.

Obrońcą jednego z głównych oskarżonych w sprawie – senatora Gawłowskiego – jest Rafał Wiechecki. To adwokat i były polityk LPR, związany z Romanem Giertychem – również obrońcą Gawłowskiego. Z tego samego środowiska politycznego pochodzi Sebastian Jargut, określany przez media „gorylem” Romana Giertycha. To właśnie on - jak opisywała „Rzeczpospolita” - torpedował działania frankowiczów, walczących z Getin Noble Bankiem znanego milionera, Leszka Czarneckiego - którego przed sądem reprezentuje Giertych.

Mec. Wiechecki należał do Młodzieży Wszechpolskiej, publikował w czasopiśmie „Wszechpolak”. Zasiadał we władzach Ligi Polskich Rodzin, został wybrany posłem. Został ministrem gospodarki morskiej w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Pełnił tę funkcję do rozpadu koalicji LPR i PiS. 

Według Prokuratury Krajowej, obecny senator Gawłowski, gdy był sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska w rządach PO-PSL (w latach 2007-2015), dopuścił się siedmiu przestępstw. Pięć z nich ma charakter korupcyjny. Zdaniem śledczych, przyjął ponad 730 tys. zł w postaci gotówki, dwóch luksusowych zegarków i nieruchomości w Chorwacji. W zamian miał oferować m.in. pomoc przy zdobywaniu wielomilionowych kontraktów od Zarządu Melioracji.

Były sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej miał też nakłaniać przedsiębiorcę z Darłowa Krzysztofa B. do wręczenia co najmniej 200 tys. zł łapówki dyrektorowi Zarządu Melioracji. Gawłowski miał też ujawnić informację niejawną i popełnić plagiat w pracy doktorskiej.

Akt oskarżenia obejmował pierwotnie 32 osoby, ale osiem złożyło wnioski o dobrowolne poddanie się karze i ich sprawę rozpozna sąd rejonowy. Prokuratura przedstawiła oskarżonym 94 zarzuty, m.in. łapownictwa i prania brudnych pieniędzy.

(fot. FB)

źródło:
Zobacz więcej