Zarobili miliony, produkując markowe papierosy z podłego tytoniu

Prawie 121 mln zł stracił Skarb Państwa przez działalność międzynarodowego gangu, który w latach 2017-2018, na terenie Polski produkował podrabiane papierosy znanych marek. O skali działalności grupy świadczy fakt, że wartość maszyn przejętych w czasie śledztwa oszacowano na ok. 3,5 mln zł. Do sądu trafił właśnie akt oskarżenia przeciwko czterem Polakom i Ormianinowi, którzy dla grupy wytwarzali i dystrybuowali podrabiane opakowania.

Zatrzymanie międzynarodowego gangu przez CBŚP

Policjanci CBŚP zatrzymali 10 członków międzynarodowego gangu, produkującego nielegalnie papierosy na ogromną skalę. Przejęli także maszyny do...

zobacz więcej

Od wiosny 2018 r. Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej wespół z Nadodrzańskim Oddziałem Straży Granicznej rozpracowują jedną z prężniejszych grup produkujących podrabiane papierosy. Gang wprowadził na rynek setki tysięcy paczek podróbek znanych marek tytoniowych. Śledczy szacują, że w ciągu dwóch lat działalności Skarb Państwa stracił przez przestępców prawie 121 milionów złotych, tytułem podatku VAT i akcyzy. Część produkcji trafiała do krajów zachodniej Unii Europejskiej, a reszta do odbiorców w Polsce.

Aby zminimalizować ewentualne straty z racji dekonspiracji przez policję, gangsterzy kontrolowali kilka manufaktur, z których każda odpowiadała za inny etap produkcji. Gdzie indziej drukowano opakowania, gdzie indziej konfekcjonowano tytoń, a w zupełnie innych miejscach powstawał produkt finalny. Gotowe podróbki wywożono jak najszybciej do odbiorców.

Pod Mławą działała przestępcza fabryka, w której paczkowano nielegalne papierosy

Stołeczni policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą, zlikwidowali nielegalną manufakturę, w której konfekcjonowano podrabiane papierosy. W...

zobacz więcej

Stracone miliony

Początkiem końca gangu tytoniowego z Wielkopolski, była wspólna akcja pograniczników i policjantów CBŚP w Brodach (pow. nowotomyski) w kwietniu 2018 r. W jednym z tamtejszych budynków gospodarczych, funkcjonariusze odkryli fabrykę tytoniowych podróbek. Składała się z profesjonalnej linii produkcyjnej do wyrobu papierosów oraz urządzeń do foliowania paczek. W budynku znajdowały się już kartony z wzorami opakowań popularnych, tzw. lepszych marek.

Na miejscu zabezpieczono ponad 4,6 mln sztuk papierosów i niemal 400 kilogramów krajanki tytoniowej, których wartość rynkową oszacowano na niemal 3,5 mln złotych. Maszyny zaś kosztowały gang ponad 1,3 mln zł. Podczas akcji zatrzymano dwóch Polaków i czterech Serbów.

Niedługo potem pogranicznicy odkryli drugą fabrykę rozpracowywanej grupy. Tym razem w Chromcu (gm. Nowe Miasto nad Wartą. Tam też znajdował się podobny zestaw maszyn: linia produkcyjna papierosów i urządzania do pakowania i foliowania. O wartości ponad 1,5 mln zł. Pomieszczenia fabryki zostały specjalnie wygłuszone, aby zminimalizować odgłos pracujących maszyn.

Na miejscu przejęto ponad 2,2 mln sztuk papierosów oraz 1,2 tony krajanki tytoniowej, o szacunkowej wartości niemal 2,3 mln złotych.

Przestępcy stawiają na nielegalne fabryki w kraju. Zaliczyli wpadkę

Nalot na fabrykę papierosów i dwa magazyny na Mazowszu i w Łódzkiem zorganizowali celnicy wspólnie z policjantami. Przejęli 5 ton krajanki...

zobacz więcej

Najpierw płotki

Ponadto śledczy zlikwidowali w Łodzi drukarnię, w której powstawały podrabiane opakowania. W lokalu znaleziono gotową poligrafię oraz matryce popularnych marek.

Właśnie produkcją i dystrybucją poligrafii dla nielegalnych fabryk papierosów zajmowało się pięciu mężczyzn oskarżonych przez wielkopolskie pezety. Prokurator zarzucił im „udział w zorganizowanej grupie przestępczej, wytwarzanie podrabianych wyrobów tytoniowych, opatrzonych znakami towarowymi znanych marek, a nadto dokonywanie przestępstw skarbowych”. Grozi im za to do 5 lat więzienia.

W kwietniu 2019 r. oskarżono czterech Serbów zatrzymanych w fabryce w Brodach. Śledczy nie zdradzili, czy udało się zatrzymać decydentów gangu.

źródło:
Zobacz więcej