RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent otworzył Dom Polski w Davos: „Polskie władze i polskie firmy mają wielkie ambicje”

Prezydent RP Andrzej Duda (P) oraz prezes Banku Pekao SA Marek Lusztyn (C) i prezes Zarządu PZU SA Paweł Surówka (L) podczas otwarcia Domu Polskiego (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Polskie władze i firmy mają wielkie ambicje. Z każdym rokiem jesteśmy coraz bardziej otwarci na partnerów międzynarodowych – powiedział we wtorek w Davos prezydent Andrzej Duda otwierając Dom Polski na 50. Światowym Forum Ekonomicznym.

Polska ma jeden z najniższych dług publiczny w UE

47,4 proc. PKB wynosił polski dług publiczny w trzecim kwartale 2019 r. – poinformował unijny urząd statystyczny Eurostat. To niemal dwukrotnie – w...

zobacz więcej

Prezydent podziękował prezesom PZU Pawłowi Surówce i Banku Pekao S.A. Markowi Lusztynowi za zorganizowanie po raz drugi w Davos w czasie Światowego Forum Ekonomicznego Domu Polskiego. Jak zaznaczył, staje się on już stałym elementem WEF i „oczywistym znakiem rosnącego znaczenia gospodarczego Polski”.

Zwracając się do zaproszonych na wydarzenie gości, Andrzej Duda wyraził przekonanie, że wielu z nich już prowadzi działalność biznesową w naszym kraju. – Boom gospodarczy Polski to także wasza zasługa – podkreślił prezydent.

Prezydent wskazywał, że Polska znajduje się wśród najszybciej rozwijających się rynków Europy i świata. – Dwa lata temu dołączyliśmy do grupy najlepiej rozwiniętych ryków. Wymiana handlowa rośnie – powiedział. Dodał też, że spowolnienie gospodarcze obserwowane w wielu państwach na świecie nie ma negatywnego wpływu na polską gospodarkę.

– Jako polski prezydent mogę państwa zapewnić, że polskie władze i polskie firmy mają wielkie ambicje. Z każdym rokiem jesteśmy coraz bardziej otwarci na partnerów międzynarodowych – oświadczył Andrzej Duda.

Rosyjscy szpiedzy szykowali operację przeciw WEF w Davos? Policja powściągliwa

Szwajcarski dziennik „Tages-Anzeiger” poinformował, że w Davos udaremniono operację szpiegowską przeciwko Światowemu Forum Ekonomicznemu (WEF)...

zobacz więcej

Prezydent podkreślił, że Polska Agencja Inwestycji i Handlu otworzyła swoje biura już w ponad 60 krajach na świecie. – Celem jest wzmocnienie i wsparcie współpracy biznesowej – mówił.

Zachęcał zgormadzonych, by patrzyli na Polskę jako na „okno możliwości” biznesowych. – Uczestniczymy aktywnie w globalnej wymianie usług i dóbr. Polska od wielu lat jest miejscem udanych inwestycji zagranicznych. Nasze interesy dziś są obecne na całym świecie – powiedział prezydent.

Wskazywał na rosnące znaczenie Polski w dziedzinie nowych technologii i sukcesy polskich start-upów. – Mamy wielu utalentowanych młodych ludzi. Zachęcam państwa do zwrócenia uwagi na nich – powiedział.

Prezydent zachęcał też do przyjrzenia się Inicjatywie Trójmorza, łączącej 12 państw położonych wokół Bałtyku, Adriatyku i Morza Czarnego.

We wtorek wieczorem Duda weźmie udział w obiedzie wydawanym przez założyciela i prezesa WEF Klausa Schwaba dla uczestników jubileuszowego 50. Światowego Forum Ekonomicznego.

źródło:

Zobacz więcej