RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rosyjscy szpiedzy szykowali operację przeciw WEF w Davos? Policja powściągliwa

Ambasada Rosji mówi o „kiepskim żarcie” (fot. Reuters/Denis Balibouse)

Szwajcarski dziennik „Tages-Anzeiger” poinformował, że w Davos udaremniono operację szpiegowską przeciwko Światowemu Forum Ekonomicznemu (WEF) prowadzoną przez Rosjan udających hydraulików. Policja nie potwierdziła jednak kluczowych szczegółów tej informacji.

Prezydent w Davos: Polska to lider rozwoju w Europie Środkowo-Wschodniej

Rola Polski jako hubu technologicznego będzie się rozwijać w ciągu kilku następnych lat – powiedział w Davos prezydent Andrzej Duda. Dodał, że nasz...

zobacz więcej

Według gazety w sierpniu 2019 r. szwajcarska policja wylegitymowała w Davos dwóch Rosjan, którzy przedstawili paszporty dyplomatyczne i wyjechali później z kraju.

Policja kantonu Gryzonia oświadczyła, że dwóch mężczyzn z rosyjskimi paszportami dyplomatycznymi poddano w sierpniu 2019 r. w Davos rutynowej kontroli tożsamości, ale nie znaleziono żadnych powiązań między ich wizytą a odbywającymi się corocznie w tym alpejskim kurorcie spotkaniami WEF.

– Faktem jest, że sprawdziliśmy dwóch rosyjskich obywateli w Davos i wylegitymowali się oni paszportami dyplomatycznymi, ale nie mogliśmy ustalić jakiegokolwiek powodu, by ich zatrzymać. Pozwolono im wyjechać – powiedziała rzeczniczka kantonalnej policji. Dodała, że policja nigdy nie określała tych ludzi jako hydraulików.

Rzecznik ambasady Rosji w Bernie zaprzeczył doniesieniom „Tages-Anzeiger” wyjaśniając, że sprawdzono wtedy tożsamość dwóch akredytowanych poza Szwajcarią rosyjskich dyplomatów i pozwolono im udać się dalej.

– Paszporty dyplomatyczne wystawia się oficjalnym przedstawicielom wysokiej rangi, a nie pracownikom fizycznym. Sądzę, że prawdopodobnie był to kiepski żart – powiedział rzecznik.

źródło:

Zobacz więcej