Historyk: Putin chce obrzydzić Polskę

– Władimir Putin chce zaatakować Polskę, chce obrzydzić ją zarówno wewnątrz UE, swoim starym imperialnym partnerom z Berlina czy Paryża, ale także obrzydzić amerykańskiej opinii publicznej – powiedział w programie „O co chodzi” historyk prof. Andrzej Nowak.

Będą kolejne ataki. Putin nie skończył ze szkalowaniem Polski

Prezydent Andrzej Duda uniknął pułapki zastawionej na niego przez Władimira Putina i antypolsko, a przy tym prorosyjsko nastawione środowiska...

zobacz więcej

Historyk prof. Andrzej Nowak komentował ataki prezydenta Rosji skierowane w nasz kraj.

– Polska zostaje w ten sposób doceniona przez Władimira Putina. Nasz kraj umacnia swój potencjał w regionie, przede wszystkim przez ścisły sojusz ze Stanami Zjednoczonymi – powiedział ekspert i wskazał na militarne aspekty, takie jak zwiększenie polskiej zdolności obronnej, zakup rakiet Patriot czy F-35.

– To nie są bagatelne sprawy. I to właśnie sprawia, że Władimir Putin chce zaatakować Polskę, chce obrzydzić ją zarówno wewnątrz UE, swoim starym imperialnym partnerom z Berlina czy Paryża, ale także obrzydzić amerykańskiej opinii publicznej, gdzie zadzwonienie w gong antysemityzmu rezonuje bardzo mocno. I o to głównie chodzi – ocenił prof. Nowak.

Przyznał, że kolejne słowa mogą paść z ust prezydenta Rosji podczas przemówienia w Jad Waszem.

– Może w związku z tym warto przypomnieć twarde dane. Według najnowszych ustaleń historyka Dariusza Libionki mniej więcej 960 tys. osób zamordowano w Auschwitz. Z czego ogromna większość to Żydzi, 80 tys. to Polacy, ponad 20 tys. to Romowie, 15 tys. to Rosjanie – wyliczał historyk.

Profesor wskazał też na „karty historii”, o których się nie mówi. – Dlaczego nikt nie bada historii zbrodniczego na gigantyczną skalę antysemityzmu w Związku Sowieckim? – pytał.

Przyznał, że słusznie przypomina się o Jedwabnem. Jednocześnie wskazał na masowe pogromy za wschodnią granicą. – Obywatele Związku Sowieckiego, Rosjanie przede wszytkim, zamordowali 20 tys. Żydów z Rostowa nad Donem w 1942 r.; 7 tys. Żydów w Mineralnych Wodach. To są gigantyczne morderstwa popełnione przez Rosjan. Nieupamiętnione w ogóle. Może warto wyciągnąć te karty, żeby odświeżyć pamięć, nie prezydentowi Putinowi, ale pamięć historyczną ludzkości – powiedział prof. Nowak w TVP Info.

źródło:
Zobacz więcej