Megalotnisko pod Warszawą: Japonia deklaruje współpracę z Polską

22 stycznia ruszy kolejny etap dialogu technicznego CPK z Lotniskiem Narita w Tokio (fot. CPK)

Podczas oficjalnej wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Tokio przedstawiciele japońskiego rządu zapewnili o chęci współpracy przy strategicznym polskim projekcie, jakim jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. 22 stycznia ruszy kolejny etap dialogu technicznego CPK z Lotniskiem Narita w Tokio w ramach procesu wyboru doradcy strategicznego.

Premier Japonii: Traktujemy Polskę jako bardzo ważnego partnera

– Współpraca polsko-japońska rozwija się pomyślnie – powiedział premier Mateusz Morawiecki na zakończenie wizyty w Japonii. Szef polskiego rządu...

zobacz więcej

W oficjalnej wizycie premiera RP Mateusza Morawieckiego w Japonii wzięli też udział przedstawiciele spółki CPK. Odbyto liczne rozmowy na temat Centralnego Portu Komunikacyjnego.

– Centralny Port Komunikacyjny jako inwestycja strategiczna cieszy się wsparciem polskiego rządu. We współpracy z Japonią liczymy na pozyskanie najnowocześniejszych technologii oraz dostęp do wiedzy z zakresu organizacji i zarządzania dużymi projektami. Polska ma do zaoferowania stronie japońskiej możliwości prowadzenia biznesu na skalę, która jest dziś nie do uzyskania w żadnym innym europejskim kraju – powiedział Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw CPK.

Kandydatem do roli doradcy strategicznego CPK, z którym spółka prowadzi rozmowy w sprawie udziału w projekcie, jest tokijskie lotnisko Narita. To jeden z najnowocześniejszych portów przesiadkowych na świecie. 22 stycznia obie strony spotkają się w Tokio w ramach drugiego etapu trwającego dialogu technicznego. Poprzedni miał miejsce w grudniu w Warszawie.

Podczas wizyty w Japonii wiceminister infrastruktury Marcin Horała i prezes CPK Mikołaj Wild spotkali się z wiceministrem transportu Japonii Naoki Fujii i prezesem spółki zarządzającej lotniskiem Narita Akihiko Tamurą. Tematem była potencjalna współpraca przy inwestycjach lotniskowych, a także wsparcie przy projektowaniu i budowie w Polsce Kolei Dużych Prędkości, które są elementem inwestycji CPK.

Wiceszef ministerstwa infrastruktury Japonii Naoki Fujii zapewnił, że jego kraj będzie współpracował z Polską w realizacji Portu Solidarność.

To już kolejna w ciągu ostatnich dni inicjatywa międzynarodowa CPK. W połowie stycznia Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło, że Komisja Europejska w ramach Programu Wspierania Reform Strukturalnych przyznała spółce CPK 3 mln zł dofinansowania na współpracę z Francją. Koleje Francuskie SNCF, do których należą m.in. pociągi TGV, będą doradzać Polsce w sprawie standardów technicznych szybkich kolei.

KE przyznała wsparcie finansowe dla Programu Kolejowego CPK

Komisja Europejska przyznała wsparcie dla współpracy z Francją w przygotowaniach do planowania, projektowania i budowy Kolei Dużych Prędkości....

zobacz więcej

Inwestycje lotniskowe i kolejowe CPK są elementem rządowych dokumentów: Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i Strategii Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 r.

W kwietniu 2019 r. rząd przyjął rozporządzenie, na mocy którego każdy z nowych odcinków tras, którymi pociągi dojadą do CPK i Warszawy, został włączony do wykazu linii kolejowych o znaczeniu państwowym.

Trzy miesiące później decyzją premiera RP Mateusza Morawieckiego CPK został dofinansowany kwotą 300 mln zł. Rząd uznał CPK nie tylko za projekt strategiczny dla rozwoju Polski, ale także za inwestycję o wysokiej stopie zwrotu.

Według raportu PwC z kwietnia 2019 r., polski rynek lotniczy ma jeden z największych potencjałów wzrostu w całej Europie, a budowa hubu pod Warszawą jest uzasadniona m.in. prognozami ruchu i zakładaną stopą zwrotu. Według raportu Baker McKenzie i Polityki Insight z maja 2019 r., powstanie CPK może przynieść Polsce od 4 do 7 proc. wzrostu PKB.

źródło:
Zobacz więcej