RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Lewica chce Grety Thunberg w Sejmie. „Zapraszamy na dobrą herbatę”

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg realizuje w Polsce film dokumentalny. Odwiedziła m.in. Bełchatów. Czy powinna zostać zaproszona do Sejmu lub Pałacu Prezydenckiego? – Pewnie tak, bo ma wpływ na światową opinię publiczną. Nie liczę jednak, że prezydent będzie uznawał inne autorytety niż ten z Nowogrodzkiej. Mamy dobre kontakty ze środowiskami ekologicznymi na całym świecie. Greta zawsze będzie mile widziana w polskim Sejmie. Zapraszamy ją na dobrą herbatę do klubu Lewicy – powiedział portalowi tvp.info poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek.

Greta Thunberg odwiedziła Polskę, by wystąpić na tle elektrowni. Nie wpuścili jej

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg kilka dni temu odwiedziła Bełchatów w woj. łódzkim. Nastolatka nagrała swoje wystąpienie na tarasie...

zobacz więcej

– Elektrownia Bełchatów jest jednym z największych trucicieli w całej Europie. To wstyd, że utrzymujemy takie przedsięwzięcie, zamiast wziąć się do roboty i postawić na rozwiązania ekologiczne. My dzisiaj szczycimy się Elektrownią Bełchatów. Będą kiedyś przyjeżdżali ludzie z całego świata do Polski jako do węglowego skansenu – dodał Śmiszek.

Głos na temat wizyty 17-letniej aktywistki w Polsce zabrał też wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz.

– Greta Thunberg powinna przede wszystkim pojawiać się w szkole. W jej wieku to człowiek do szkoły chodził, jak pamiętam, kiedy bylem nastolatkiem. Polecam Grecie, żeby wróciła do szkoły. Ciekawe, co sądzą jej rodzice o tym, że dziecko się nie uczy. Słyszałem plotki, że jej tata prowadzi jej Facebooka – mówił parlamentarzysta PiS.

– Być może rodzice Grety nie tylko popierają jej działalność, ale wręcz za nią działają, są jej mózgiem, a ona jest troszeczkę wykorzystywana. Wydaje mi się, że Greta Thunberg powinna się przyjrzeć temu, jak produkowane jest CO2 w Chinach. Niech spróbuje zablokować kopalnię w Rosji czy Chinach. Zobaczymy wtedy, jak to się zakończy – dodał Andruszkiewicz.

Czy powinna odwiedzić Sejm? – Sejm jest otwarty dla wszystkich obywateli, również z zagranicy. Wydaje się jednak, że robienie z tej dziewczynki ikony, gwiazdy, szkodzi jej samej. Jest to troszeczkę sztucznie pompowana nowa ikona lewicowych sił. Taka nowa, zielona religia – odpowiedział Andruszkiewicz.

Niemcy budują nową elektrownię węglową. Zacznie pracować już za kilka miesięcy

Pomimo licznych ekologicznych deklaracji, Niemcy dalej stawiają na węgiel. Opalana węglem kamiennym elektrownia Datteln IV w Zagłębiu Ruhry, jedyna...

zobacz więcej

Poseł Koalicji Obywatelskiej Jan Grabiec unikał odpowiedzi na pytanie, czy Greta, która kręci w Polsce film, powinna wystąpić np. w Sejmie.

– Wolałbym, żeby nie było powodów do kręcenia takich filmów. Wolałbym, żeby Polska nie truła swoich obywateli dwutlenkiem węgla, benzopirenem, substancjami, które powodują raka. Tak się niestety nie dzieje – stwierdził rzecznik PO.

– Pani Greta może jest świetnym specjalistą do spraw ekologii i klimatu, ale być może jest słaba z geografii. Pomyliła Niemcy z Polską. Jeżeli chciałaby krytykować jakieś kopalnie węgla brunatnego, to przede wszystkim powinna odwiedzić kraj, który takie kopalnie otwiera, a zamyka najczystsze elektrownie jądrowe – mówił poseł Konfederacji Jakub Kulesza.

– Widać, że nastolatka Greta jest opłacana przez pewne ideologie. To, że nagrywa w Polsce filmy, to też ideologia. Robi to w dniu, kiedy Niemcy otwierają kolejną kopalnię. To bardzo symboliczne. Będzie atakować Polskę, kiedy prawie cała Europa idzie w kierunku węgla brunatnego czy kamiennego. Tę osobę opłacają różni lobbyści, którzy po prostu mają na to pieniądze – powiedział poseł PiS Robert Telus.

źródło:
Zobacz więcej