Działaczka PO zawieszona za krytykę Kidawy-Błońskiej

Działaczka skrytykowała kandydatkę PO na prezydenta (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Działaczka Platformy Obywatelskiej z Pomorza Zachodniego Aleksandra Wasilewska została zawieszona w prawach członka partii za krytykę kandydatki PO na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej - poinformował rzecznik dyscypliny PO Łukasz Abgarowicz. Sprawą Wasilewskiej zajmie się teraz zarząd PO.

Kidawa-Błońska nadal bez sztabu. „Nie wierzą w sukces i nie chcą wyrzucać pieniędzy w błoto”

Choć od miesiąca Małgorzata Kidawa-Błońska jest kandydatką Platformy Obywatelskiej na prezydenta, jej kampanii wyborczej nie widać. „Wprost”...

zobacz więcej

O zawieszeniu poinformowała na Twitterze sama Wasilewska, zamieszczając pismo skierowane do członków Zarządu Krajowego PO. Na jej profilu dostępny jest też skan decyzji o zawieszeniu, sygnowanej przez rzecznika dyscypliny tej partii.

„Niniejszym zawiadamiam Panią, że na podstawie § 76 ust. 1 Statutu Platformy Obywatelskiej RP postanawiam o natychmiastowym tymczasowym zawieszeniu Pani w prawach członka Platformy Obywatelskiej RP do czasu wyjaśnienia sprawy Pani licznych i powtarzających się, szkodzących wizerunkowi Platformy Obywatelskiej RP wpisów w mediach społecznościowych” – czytamy w piśmie Abgarowicza do Wasilewskiej.

Rzecznik dyscypliny PO wyjaśnił, że sprawą zachodniopomorskiej działaczki PO zajął się po skargach, jakie wpłynęły na nią od kolegów partyjnych. Chodzi przede wszystkim o jej krytyczne wpisy dotyczące kandydatki Platformy na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

– Zebrana w moim biurze rzecznika dyscyplinarnego dokumentacja dotyczy rozmaitych wypowiedzi pani Aleksandry Wasilewskiej. Ona krytykuje totalnie wszystko, ale podstawową sprawą jest krytyka naszej kandydatki i jawne wspieranie kandydata innej partii, Władysława Kosiniaka-Kamysza – wyjaśnił Abgarowicz.

„Schetyna powiedział, że Platforma nie ma kasy na kampanię”

Szef PO Grzegorz Schetyna blokuje Małgorzacie Kidawie-Błońskiej pieniądze na kampanię prezydencką; powiedział jej, że na kampanię nie ma kasy, a...

zobacz więcej

W swym piśmie skierowanym do członków władz Platformy Wasilewska napisała m.in., że za „skandaliczne i tchórzliwe” uważa zawieszanie jej w prawach członka partii przed sobotnimi wyborami nowego przewodniczącego Platformy. Jak dodała, w wyborach tych popiera kandydatów „wbrew ustawce w województwie zachodniopomorskim ”.

„Tak odbieram poparcie Zarządu Województwa dla jednego z kandydatów i zorganizowanie spotkania z członkami PO wyłącznie z Borysem Budką” – podkreśliła działaczka.

Za skandaliczne uważa także – jak napisała – „wyciszanie tematu fundacji” (chodzi o powołaną m.in. przez polityków PO Fundację Państwo Prawa, o której kilka tygodni temu pisał tygodnik „Wprost” – red.).

„Za skandaliczne uważam lenistwo, palenie cygar i nieprzygotowanie strategii dla Polski. Pośrednie wpychanie nas w rządy PiS. Za skandaliczne uważam nieprzygotowanie ustawy dotyczącej sądownictwa i służby zdrowia. Za skandaliczne uważam skręt w lewo i współpracę ze skrajną lewicą” – czytamy w piśmie Wasilewskiej.

Działaczka wyraziła też w nim sprzeciw wobec próby „zniszczenia PSL na wzór zniszczenia Nowoczesnej - poprzez cwaniactwo i wyrachowanie”.

Małgorzata Kidawa-Błońska kandydatem Nowoczesnej na prezydenta

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska została kandydatem Nowoczesnej na prezydenta – zdecydowała w sobotę Rada Krajowa Nowoczesnej. –...

zobacz więcej

Członkowie władz PO nie chcieli komentować pisma Wasilewskiej. Z rozmów z politykami tej partii z Pomorza Zachodniego wynika, że zarząd tego regionu nie podejmował żadnej uchwały, w której udzielałby poparcia Borysowi Budce. Jego kandydaturę wsparli jedynie publicznie: szef zachodniopomorskiej PO, poseł Arkadiusz Marchewka i marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

– Nie chcę komentować działalności tej pani, którą uważam za próbę szkodzenia Platformie. Nie kojarzę pani Wasilewskiej z żadnej aktywności w partii, w ogóle mało kto o niej słyszał w Szczecinie – powiedział jeden z członków władz zachodniopomorskiej PO; nie chciał wypowiadać się pod nazwiskiem.

Aleksandra Wasilewska w ostatnim czasie zamieściła wiele wpisów krytycznych wobec m.in. Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, której zarzuciła brak samodzielności i kompetencji. Na jej profilu pojawiło się m.in. wspólne zdjęcie kandydatki PO z prezydentem Andrzejem Dudą i komentarz: „Niczym się nie różnią w podporządkowaniu wobec zwierzchnika partyjnego. Jednak do debaty przygotowany jest Duda. Kidawa lepiej by unikała wszelkich występów. Rzeczywiście, niech już lepiej się uśmiecha (pisownia oryginalna – red.)”.

W innym poście pisze: „Uważam, że Platformę było stać na wyjątkowego kandydata. Jest to taki format partii, który mógł przez 4 lata przygotowywać kandydata i merytorycznie i wizerunkowo. Kandydatka PO jest wzięta w ostatniej chwili - miła, ale całkowicie pozbawiona kompetencji”.

Wasilewska na swym twitterowym koncie często komplementuje aktywność prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza i innych polityków Stronnictwa.

Deklaruje się jako przeciwniczka kandydatury Borysa Budki na szefa PO; zachęca do głosowania na Tomasza Siemoniaka lub Bogdana Zdrojewskiego.

Abgarowicz powiedział, że sprawą zawieszenia Wasilewskiej powinien zająć się teraz Zarząd Krajowy PO, który może zawieszenie utrzymać lub uchylić; ma też prawo usunięcia działaczki z partii.

źródło:
Zobacz więcej