RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

100 mln zł rocznie na sport z tzw. opłaty cukrowej

Producenci napojów z cukrem zgadzają się na specjalną opłatę, która wspomoże sport dzieci i młodzieży (fot. Shutterstock/W.Milz)

W Ministerstwie Zdrowia zapadły ustalenia, że 50 mln zł w 2020 r. i 100 mln zł w kolejnych latach z wpływów – z planowanej opłaty od napojów zawierających cukier – zostanie przeznaczone na zajęcia sportowe dzieci i młodzieży.

„Będziemy jeszcze więcej inwestować w infrastrukturę sportową” [WIDEO]

Przez ostatnie cztery lata rząd przeznaczył 2,3 mld zł na rozwój infrastruktury sportowej, chcę obiecać, że będziemy inwestować jeszcze więcej w...

zobacz więcej

Jak poinformował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, w grudniu resort zdrowia skierował do konsultacji projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. W projekcie, oprócz dodatkowej opłaty za napoje z dodatkiem monosacharydów, disacharydów, oligosacharydów, środków spożywczych zawierających te substancje oraz substancje słodzące, a także kofeiny, guarany lub tauryny, przewidziano także nałożenie opłat na napoje alkoholowe w opakowaniach o małej objętości (do 300 ml), tzw. małpki, oraz na reklamę suplementów diety.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że razem z kwestią wydatkowania pieniędzy na szkolne kluby sportowe wprowadzone zostaną zmiany konstrukcji i opłaty za słodzone napoje. Nowe rozwiązanie zakłada: część podstawową – 50 gr za każdy litr słodkiego napoju oraz część zmienną – 5 groszy za każdy dodatkowy gram cukru (przy przekroczeniu 5 gramów na 100 ml napoju). Opłata za substancje aktywne ma zaś wynieść 10 groszy za litr.

Rzecznik MZ wskazał, że zmiany zaproponowane w opłacie cukrowej to wyjście naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, którzy sami zadeklarowali obniżanie zawartości cukru w swoich produktach.

– Sprawdzimy, jak zachowa się branża. Nam nie zależy na wpływach, nam zależy na ograniczeniu spożycia cukru przez społeczeństwo, co przełoży się na stan zdrowia – zaznaczył Andrusiewicz.

Podał, że resort zdrowia w porozumieniu z ministerstwami sportu i edukacji zdecydował o corocznym przekazywaniu 100 mln zł z wpływów z opłaty cukrowej na wspieranie szkolnych klubów sportowych. Ponieważ regulacja miałaby wejść w życie w połowie bieżącego roku, w 2020 r. kwota ta ma wynieść 50 mln.

MKOl zakazał protestów politycznych na igrzyskach w Tokio

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zakazał protestów politycznych sportowcom na tegorocznych igrzyskach w Tokio. MKOl opublikował wytyczne, które...

zobacz więcej

Minister edukacji Dariusz Piontkowski, podkreślił, że wzmocni to walkę z nadwagą i otyłością u dzieci. – Propozycja ministra sportu, zaakceptowana przez ministra zdrowia, z moim pełnym poparciem, to wzmocnienie działań na rzecz przeciwdziałania otyłości i nadwagi wśród dzieci – powiedział minister Piontkowski.

Otyłość dotyka już ponad 20 proc. uczniów, co stanowi istotny problem społeczny i zdrowotny, będący wyzwaniem nie tylko dla systemu edukacji. – Tym bardziej warte pokreślenia jest to, że spore środki będą przeznaczone na zajęcia sportowe i promowanie aktywności fizycznej – dodał Piontkowski.

Przeciętny Polak zjadł w 2018 r. ponad 51 kg cukru. Obecnie wiele badań potwierdza nadmierne spożycie słodyczy i napojów wysokosłodzonych. Ponad 50 proc. dzieci konsumuje kilka razy w tygodniu słodycze albo inne przekąski, a co trzecie dziecko spożywa te produkty codziennie.

Również wyniki badań HBSC pokazują, że 28 proc. nastolatków przynajmniej raz dziennie spożywa słodycze, a 23,4 proc. codziennie pije napoje zawierające cukier.

W ostatnich latach coraz popularniejszym narzędziem walki z otyłością jest wprowadzanie podatków na wybrane produkty spożywcze, w tym zawierające duże ilości cukru (słodycze, lody, napoje słodzone, słodkie przekąski). Wśród państw członkowskich UE tzw. podatek od cukru wprowadzony został, m.in. w Finlandii, Francji i na Węgrzech.

źródło:
Zobacz więcej