RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

BGK pomoże samorządom, które stracą pieniądze przez restrukturyzację banku

Bankowy Fundusz Gwarancyjny w komunikacie z ubiegłego tygodnia poinformował, że w przypadku przymusowej restrukturyzacji udziały członkowskie w PBS oraz jego obligacje zostają umorzone (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Ponad 30 samorządów z Podkarpacia ma rachunki w Podkarpackim Banku Spółdzielczym z siedzibą w Sanoku. Bank od zeszłego tygodnia jest w przymusowej restrukturyzacji, w związku tą sytuacją samorządy stracą blisko 43 proc. pieniędzy zdeponowanych na kontach banku. Bank Gospodarstwa Krajowego zadeklarował pomoc samorządom, których rachunki prowadził PBS.

503 Backend fetch failed

Error 503 Backend fetch failed

Backend fetch failed

Guru Meditation:

XID: 878490678


Varnish cache server

Bankowy Fundusz Gwarancyjny w komunikacie z zeszłego tygodnia poinformował, że w przypadku przymusowej restrukturyzacji udziały członkowskie w PBS oraz jego obligacje zostają umorzone. Część depozytów jednostek samorządu terytorialnego, dużych firm i innych podmiotów nieobjętych gwarancjami zostaje w banku w restrukturyzacji w celu pokrycia strat i zostanie finalnie utracona.

„Pokrycie strat jest niezbędne, aby możliwe było zaangażowanie środków Funduszu. Natomiast depozyty do wysokości równowartości 100 tys. euro są niezmiennie gwarantowane przez BFG” – dodano.

W Sanoku z zainteresowanymi samorządowcami spotkała się wojewoda podkarpacka Ewa Leniart. Jak poinformowała jej rzeczniczka Małgorzata Waksmundzka-Szarek, udział w spotkaniu wzięli również przedstawiciele Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

– Wojewoda zapoznała się z sytuacją samorządów, które utracą prawdopodobnie część swoich środków zdeponowanych na kontach PBS w Sanoku. Przymusowa restrukturyzacja spowoduje, że jednostki samorządu terytorialnego otrzymają część swoich środków. Obecnie samorządy szacują swoje straty i kiedy wojewoda otrzyma szczegółowe wyliczenia, przekaże je do swoich zwierzchników z prośbą o wypracowanie korzystnego dla samorządów rozwiązania – dodała rzeczniczka.

Samorządowcy do piątku mają przedstawić wojewodzie szczegółowe wyliczenia kwot, które utracą w wyniku przymusowej restrukturyzacji sanockiego PBS.

„Pełną odpowiedzialność za aferę SK Banku w zakresie nadzoru ponosi byłe szefostwo KNF - Kwaśniak i Jakubiak”

– Kiedy SK Bank już był bankrutem, namówiono jeszcze NBP na to, by udzielono mu wsparcia w wysokości 500 mln zł, temu wiszącemu na linie...

zobacz więcej

Pomoc samorządom, których rachunki prowadził Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku, zadeklarował Bank Gospodarstwa Krajowego. Jak poinformował członek zarządu BGK Radosław Kwiecień, BGK może dostarczyć samorządom finansowanie pomostowe, zapewniające płynność dla działalności bieżącej do momentu rozwiązania problemu.

– Sytuacja każdej jednostki samorządowej jest inna, dlatego będziemy podchodzić do nich indywidualnie. Przejściowo możemy także przejąć obsługę operacyjną klientów, o ile zgłoszą taką potrzebę – dodał.

15 stycznia Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) podjął decyzję o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji wobec PBS z siedzibą w Sanoku, a także o umorzeniu obligacji wyemitowanych przez bank.

Wszczęcie restrukturyzacji oraz umorzenie obligacji nastąpiło w piątek 17 stycznia. Tego dnia, również zarząd Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych podjął uchwałę o wycofaniu z depozytu papierów wartościowych i zamknięciu kont ewidencyjnych dla obligacji wyemitowanych przez PBS w Sanoku.

Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku to drugi największy bank spółdzielczy w Polsce. We wtorek wznowił działalność, klienci PBS mogą korzystać z kart płatniczych oraz bankomatów.

źródło:

Zobacz więcej
W grę wchodzą różne formy aktywności m.in wymieniona jest medytacja, pływanie, czy spacery (fot. Shutterstock/Motortion Films)

Władze Singapuru rozpoczynają współpracę z Apple. Będą razem walczyć z otyłością

Nagrody pieniężne dla uprawiających sport.  zobacz więcej
śro. 20:27 503 Backend fetch failed

Error 503 Backend fetch failed

Backend fetch failed

Guru Meditation:

XID: 878490726


Varnish cache server