RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polska wielokrotnie jest wymieniana „jako lider rozwoju w naszej części Europy”

Polska jest liderem w Europie Środkowo-Wschodniej; jesteśmy krajem, który bardzo dynamicznie się rozwija i w tym zakresie stanowi także przykład dla innych – powiedział we wtorek w Davos prezydent Andrzej Duda.

Prezydent w Davos: Polska to lider rozwoju w Europie Środkowo-Wschodniej

Rola Polski jako hubu technologicznego będzie się rozwijać w ciągu kilku następnych lat – powiedział w Davos prezydent Andrzej Duda. Dodał, że nasz...

zobacz więcej

Prezydent rozpoczął we wtorek wizytę w Davos, gdzie do czwartku będzie uczestniczył w 50. Światowym Forum Ekonomicznym.

Duda mówił dziennikarzom, że odbył już spotkanie z liderami biznesu, z którymi rozmawiał na temat perspektyw rozwoju. Wziął też udział w panelu poświęcony Europie Środkowo-Wschodniej. – Ten dzień dziś jest takim dniem sensu stricto ekonomicznym. My patrzymy na ekonomię z punktu widzenia polityki, ale generalnie mówiliśmy o perspektywach rozwoju – powiedział Duda.

– Cieszę się, że Polska była wielokrotnie dzisiaj wymieniana jako kraj, który jest liderem w naszej części Europy, który bardzo dynamicznie się rozwija i w tym zakresie stanowi także przykład dla innych. To było dzisiaj podkreślane – powiedział prezydent.

Duda wskazywał, że Polska dynamicznie rozwija się, szczególnie jeśli chodzi o duże inwestycje. Wymienił m.in. rozwój sieci drogowej, kolejowej, czy planowaną budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jak mówił, zarówno nasi sąsiedzi, jak i państwa Europy Zachodniej „dostrzegają jak dużą mamy ambicję”. – To nie jest tylko ambicja sprowadzająca się do słów, tylko od słów przechodzi się u nas do czynów – stwierdził prezydent.


Prezydent: Polska liderem rozwoju w Europie Środkowo-Wschodniej

„Ochrona klimatu bardzo ważna, ale trzeba działać chroniąc też stabilność polskiej gospodarki”

– Nie mam żadnych wątpliwości, że musimy być w światowym nurcie, jeśli chodzi o ochronę klimatu, to jest bardzo ważne, ale musimy to robić w taki sposób, żeby działając ku ochronie klimatu, chronić także stabilność funkcjonowania polskiej gospodarki – powiedział Duda na briefingu prasowym.

Dodał, że proces odchodzenia od paliw kopalnych będzie kosztowny, dlatego musi zostać rozłożony w czasie. – Ale my go będziemy realizowali – zapewnił. – To, co jest ważne teraz, zaraz, z czym my musimy się uporać natychmiast, to ochrona powietrza przed pyłami zawieszonymi, to jest niezwykle istotne z punktu widzenia bieżącego zdrowia Polaków i ich dobrego samopoczucia – powiedział.

Zaznaczył, że jest to problem nie tylko dużych miast, ale i kurortów. – Cieszę się, że powstają w tym zakresie różne programy rządowe, bo chciałbym, żebyśmy na to właśnie, na ochronę powietrza, na to, żeby to powietrze było mniej zapylone, żeby było czystsze, zwłaszcza w okresie zimowym, położyli ogromny nacisk – powiedział. Dziękował tym, którzy stosują się do zaostrzonych przepisów, dodając, że w jego rodzinnym Krakowie „sytuacja bardzo znacząco się poprawiła, gorzej jest w gminach ościennych”.


Prezydent Duda rozpoczyna udział w Światowym Forum Ekonomicznym

„Dom Polski w Davos pokazuje naszą ambicję i aktywność ”

Otwarcie Domu Polskiego to jeden z zaplanowanych na wtorek punktów w związanych z udziałem prezydenta w 50. Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) w Davos. W Domu Polskim będą się odbywać prezentacje, konferencje oraz debaty dotyczące globalnej i polskiej gospodarki z udziałem szerokiego grona ekspertów, jak również przedstawicieli polityki oraz biznesu.

Prezydent podkreślił, że cieszy go ta inicjatywa. – I jestem wdzięczny wielkim polskim firmom: Bankowi Pekao S.A. i PZU, że ten polski dom ponownie tutaj jest. Jest to miejsce, gdzie polski biznes, który jest tutaj, może się spotkać; to jest miejsce, gdzie można porozmawiać o inwestowaniu w Polsce. Jest to także miejsce, gdzie właśnie zagraniczny inwestor może się spotkać z przedstawicielem Rzeczypospolitej, spotkać z przedstawicielami polskiego biznesu – powiedział.

– Bardzo się cieszę, że jesteśmy tutaj w taki wyraźnie widoczny sposób obecni, bo to także pokazuje naszą aktywność, ale przede wszystkim, co dla mnie bardzo ważne, pokazuje naszą ambicję, że chcemy się liczyć, chcemy być widoczni, zapraszamy do siebie, chcemy być otwarci, zachęcamy – dodał prezydent.

Duda powiedział, że jeśli do tego doda się „ten efekt mówienia tutaj o Polsce, przedstawiania polskiej sytuacji gospodarczej" i to, co inwestorzy i politycy oraz uczestniczy różnych paneli WEF już o Polsce wiedzą i jaką mają opinię, to on może tylko zachęcać do takiego działania. Jak ocenił, jego efekt „jest co najmniej zadowalający”.


Prezydent Duda otworzy w Davos Dom Polski

źródło:

Zobacz więcej