RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Część EPL przeciwna „instrumentalizacji praworządności”

Przeciw rezolucji głosowali francuscy, hiszpańscy, włoscy i węgierscy posłowie EPL. Polscy z KO i PSL poparli ją (fot. Reuters/Vincent Kessler)

– W rezolucji nie podano żadnych faktów, a jej polityczna natura jest jeszcze wyraźniejsza, jeśli porównamy ją z nieśmiałością okazywaną przez socjalistów, gdy przychodzi do dyskutowania o Malcie. Zamordowano tam dziennikarza, a zleceniodawców nawet nie aresztowano. To podwójne standardy – ocenił europoseł François-Xavier Bellamy. Przedstawiciel frakcji EPL odniósł się w tej sposób do przegłosowanej 16 stycznia rezolucji PE przeciw Polsce i Węgrom.

PE przyjął rezolucję w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech. „Sytuacja się pogarsza”

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech. Stwierdził w niej, że sytuacja w obu państwach się...

zobacz więcej

Zdaniem Bellamy’ego, który udzielił wywiadu portalowi visegradpost.com, jedynie na podstawie poważnych, dobrze udokumentowanych faktów można na forum UE dyskutować o praworządności w danym członkowskim. Drugim zarzutem polityka jest skierowanie jednego i tego samego dokumentu wobec Polski i Węgier.

– Sformułowanie jednej rezolucji wobec dwóch różnych krajów samo w sobie jest bardzo wątpliwe. Uważam, że właśnie to wyraźnie zdradza instrumentalizację kwestii rządów prawa w celu podgrzania konfliktu politycznego – powiedział Bellamy w rozmowie z visegradpost.com.

Francuski polityk jest liderem partii Republikanie, której eurodeputowani wchodzą w skład frakcji Europejskiej Partii Ludowej. Należą do niej również europosłowie Koalicji Obywatelskiej i PSL.

Przeciw rezolucji w sprawie rzekomego łamania praworządności w Polsce i na Węgrzech głosowali obok Republikanów również eurodeputowani z Hiszpanii i Włoch, a także z Węgier. W ławach EPL zasiadają bowiem w Europarlamencie przedstawiciele rządzącego na Węgrzech Fideszu.

„Apelujemy do Komisji o wykorzystanie w pełni narzędzi...”. Publikujemy treść rezolucji PE

„Parlament Europejski apeluje do Komisji o wykorzystanie w pełni dostępnych narzędzi, w szczególności przyspieszonych postępowań w sprawie...

zobacz więcej

W piątek, nazajutrz po przegłosowaniu rezolucji, premier Węgier Viktor Orbán, oświadczył, że Fidesz był o krok od opuszczenia EPL i to właśnie postawa Francuzów, Hiszpanów i Włochów powstrzymała partię przed tą decyzją. Polacy z KO i PSL głosowali przeciw Węgrom i własnemu krajowi.

– Nie sądzę, by pogłębianie podziałów wzmocniło Europę. Relacja z naszymi węgierskimi kolegami jest pozytywna i korzystna. Odejście Fideszu z EPL osłabiłoby wszystkich – ocenił Bellamy proszony o skomentowanie tej kwestii.

Według rezolucji Parlamentu Europejskiego przyjętej 16 stycznia 446 głosami przeciw 178 przy 41 wstrzymujących się, w Polsce i na Węgrzech „wyraźnie pogarsza się” sytuacja w zakresie praworządności i w obu krajach występuje poważne ryzyko „naruszenia wartości unijnych”.

Sankcją dla Warszawy i Budapesztu ma być ograniczenie wypłat ze środków unijnych, w zamian za które Polska i Węgry m. in. otworzyły swoje rynki dla firm ze starej Unii.

źródło:
Zobacz więcej