RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Prezydent Litwy nie pojedzie do Izraela na obchody wyzwolenia Auschwitz-Birkenau

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda nie weźmie udziału w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Jerozolimie. Hołd niemieckim ofiarom zamierza oddać w Polsce 27 stycznia, podczas głównych światowych obchodów, które odbędą się na terenie byłego obozu zagłady.

Izraelski dziennik: W prawdziwej polityce Putin jest ważniejszy od Polski

Koniecznością utrzymania dobrych relacji z Rosją tłumaczą publicyści izraelskiego dziennika „Haarec” fakt, że prezydentowi RP odmówiono prawa...

zobacz więcej

Litewski Pałac Prezydencki w komunikacie zaznacza, że ceremonia organizowana w Polsce przez Muzeum Auschwitz-Birkenau odbywa się pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy i poświęcona jest tym, którzy przeżyli w tym miejscu Holokaust.
B „Udaję się do miejsca symbolicznego, by złożyć hołd milionom Żydów, którzy zginęli w Holokauście podczas II wojny światowej. Pokłonię się również dwustu tysiącom Żydów, którzy byli naszymi rodakami” – oświadczył litewski przywódca.

Najważniejszymi gośćmi uroczystości będą byli więźniowie Auschwitz i ocaleni z Holokaustu. Oprócz Gitanasa Nausedy w uroczystościach weźmie też udział przewodniczący litewskiego Sejmu Viktoras Pranckietis.

Szef parlamentu będzie reprezentował też Litwę 23 stycznia w Jerozolimie, gdzie w związku z rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz odbędzie się V Światowe Forum Holokaustu. Organizowane jest ono w Jad Waszem przez rosyjskiego oligarchę Wiaczesława Mosze Kantora, szefa Europejskiego Kongresu Żydowskiego.

Wiaczesław Kantor jest znany m. in. z nieudanej próby przejęcia polskiej Grupy Azoty. W organizowanych przez niego obchodach ma wziąć udział około 40 przywódców państw. Przemówienia w Jerozolimie mają wygłosić m.in. przywódcy Niemiec, Rosji i Francji.

„Z antysemityzmem świat walczy dziesiątki lat, z antypolonizmem – dopiero zaczynamy”

Z antypolonizmem dopiero zaczynamy walczyć – mówi w wywiadzie dla „Do Rzeczy” premier Mateusz Morawiecki. Poprzez zdecydowaną walkę o prawdę za...

zobacz więcej

Litewski portal Delfi przypomina, że decyzję o tym, aby nie lecieć do Izraela, podjął jako pierwszy prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca odmówił udziału w Forum, gdyż organizatorzy nie dopuścili go do głosu. Jednocześnie przemówienie ma tam wygłosić Władimir Putin, który ostatnio stwierdził, że Polska przyczyniła się do wybuchu II wojny światowej, a jej obywatele brali udział w prześladowaniu Żydów.

W obchodach wyzwolenia niemieckiego obozu, organizowanych przez żydowskiego oligarchę, powiązanego z Kremlem, nie weźmie też udziału prezydent Estonii Kersti Kaljulaid. Łotyszy – podobnie jak Litwinów – będzie reprezentować szefowa parlamentu Inara Murniece.

W sobotę Muzeum Auschwitz poinformowało, że w centralnych uroczystościach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, organizowanych w Polsce, swój udział potwierdziło 51 delegacji państwowych i reprezentujących organizacje międzynarodowe. Gospodarzem uroczystości będzie prezydent RP Andrzej Duda, który będzie przewodniczył polskiej delegacji i wygłosi przemówienie.

Gośćmi uroczystości będzie ponad 200 więźniów obozu i ofiar holokaustu. Przyjadą m. in. prezydenci Izraela Reuven Rivlin, Niemiec – Frank-Walter Steinmeier, a także Słowenii, Szwajcarii, Austrii, Malty, Finlandii. Przyjadą też premierzy Czech, Niderlandów i Norwegii.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r. aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz został oswobodzony przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej