RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tuleya skarży na Polskę w Al-Jazeera. „Sędziowie są atakowani na ulicach” [WIDEO]

Sędziowie w Polsce żyją pod presją od wielu lat. Są atakowani na ulicach i w swoich domach – opowiada w katarskiej telewizji Al-Jazeera sędzia Igor Tuleya – znany ze sprzeciwu wobec działań polskich władz. Tyleya w wywiadzie wystąpił w todze i z sędziowskim łańcuchem z orłem. W Katarze wciąż wykonywana jest kara śmierci.

Delegacja Juszczyszyna nielegalna? Prezes sądu uchyla zarządzenie wiceprezesa

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki przerwał urlop i uchylił zarządzenie wiceprezesa tego sądu ws. delegacji podróży służbowej do...

zobacz więcej

Al-Jazeera opublikowała fragment wywiadu z polskim sędzią na YouTube. Igor Tuleya wypowiada się o reformie sądownictwa w Polsce.

Jak mówi, „sędziowie w naszym kraju żyją pod presją”. – Każda decyzja, która nie jest po linii politycznej, jest powiązana z atakami. Mowa nienawiści sięga czasem naszych rodzin. Czasem sędziowie są zastraszani na ulicy, atakują nasze domy – opowiada.

Zaznacza, że „musimy być dzielni, musimy walczyć”. – Polska jest częścią Unii Europejskiej, jest w Europie, ale system prawny nie ma tu nic wspólnego z europejskimi standardami, jest bardziej jak Rosja, Białoruś czy inne dyktatury – stwierdził.Odniósł się też do Marszu Tysiąca Tóg, który kilka dni temu przeszedł ulicami stolicy w sprzeciwie wobec ustawy o apolityczności sędziów.

– Ten ostatni marsz, w który zaangażowanych było tylu obywateli, pokazuje, że ludziom naprawdę zależy. Oczywiście, powinniśmy umieć się obronić, ale pomoc z UE jest także bardzo ważna. Uważam, że w tej chwili nasza ostatnia nadzieja to UE – mówi sędzia.

Dodał też, że „niszczenie systemu sprawiedliwości, to z pewnością krok w kierunku polexitu”. – Bo nie może być miejsca w UE dla kraju, w którym trójpodział władzy jest nadużywany w taki sposób. To dramat i tragedia, ale wierzę, że zwyciężymy – oznajmił.

źródło:
Zobacz więcej