„Apelujemy do Putina, aby nie wykorzystywał Holokaustu do rozgrywek politycznych”

– Rok 2020 jest szczególny dla pamięci o II wojnie światowej, dla pamięci o ofiarach okupacji wielu krajów Europy przez Trzecią Rzeszę. Szczególnie przerażającą pod względem skali i charakteru zbrodnią niemieckich nazistów był Holokaust. Ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej – tak to nazywano – powiedział na konferencji prasowej wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Szczerski: USA wyraźnie popierają decyzję prezydenta RP o nieobecności w Jerozolimie [WIDEO]

– Mamy wyraźne poparcie strony amerykańskiej dla decyzji pana prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie nieobecności w Jerozolimie, bardzo jasne...

zobacz więcej

Wiceszef MSZ podkreślił, że w tym roku przypadają okrągłe, 75. rocznice wyzwalania przez siły ailantów kolejnych niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady.

– Za najważniejszą tego rodzaju rocznicę uważamy rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Obozu, który został utworzony jako miejsce odosobnienia i kaźni polskich więźniów politycznych, a z czasem stał się najbardziej na świecie rozpoznawalnym symbolem zagłady europejskich Żydów – powiedział Szynkowski vel Sęk.

Dodał, że na obchodach wyzwolenia Auschwitz, które odbędą się 27 stycznia w Oświęcimiu, pojawią się byli więźniowie ocalali z Zagłady. – Szacujemy, że w trakcie tych obchodów będzie ich około dwustu – powiedział wiceszef resortu spraw zagranicznych.

Szynkowski vel Sęk wspomniał także o Światowym Forum Holokaustu, które odbędzie się 23 stycznia w Jerozolimie. Polityk zaznaczył, że jest to wydarzenie o charakterze politycznym.

– Wystąpi na nim między innymi prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin. Da mu to zapewne możliwość dalszych prób narzucania własnej wersji historii, przyczyn i przebiegu II wojny światowej oraz legitymizacji działań Rosji na scenie międzynarodowej – ocenił wiceminister.

Szynkowksi vel Sęk przypomniał, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy, ze szczególnym nasileniem pod koniec grudnia 2019 r., Putin wraz z innymi przedstawicielami władz Federacji Rosyjskiej „gwałtownie zaatakowali Polskę i Polaków, fałszując fakty dotyczące wydarzeń z okresu II wojny światowej i Holokaustu”.

– Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda ma wszelkie powody, żeby przypuszczać, że styczniowa konferencja w Jerozolimie zostanie przez prezydenta Putina wykorzystana w sposób instrumentalny – stwierdził polityk. Wskazał jednocześnie, że działania te wiążą się z brakiem szacunku dla ofiar II wojny światowej i Holokaustu.

– Apelujemy w tym miejscu do prezydenta Federacji Rosyjskiej, aby nie wykorzystywał pamięci o ofiarach Holokaustu do rozgrywek politycznych – powiedział wiceszef MSZ.

źródło:
Zobacz więcej