Zmarł znachor, który przyczynił się do śmierci małej Magdy

Znachor Marek H. zmarł w areszcie w Krakowie (fot. arch.PAP/Grzegorz Momot)

Marek H., znany jako znachor z Nowego Sącza, zmarł w areszcie śledczym przy ul. Montelupich w Krakowie. – Trwają czynności wyjaśniające w tej sprawie – powiedziała rzecznik prasowy aresztu ppor. Natalia Gancarz.

Znachor z Nowego Sącza winny śmierci dziewczynki

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji, skazując znachora z Nowego Sącza Marka H. na 3,5 roku więzienia. Mężczyzna...

zobacz więcej

W czerwcu 2018 roku Marek H. został prawomocnie skazany za świadczenie porad lekarskich bez wymaganych uprawnień i „sprawstwo kierownicze”, które w kwietniu 2014 roku doprowadziło do nieumyślnego spowodowania przez Joannę i Michała P. z Brzeznej śmierci ich półrocznej córki, Magdy. Znachor udzielał rodzicom dziewczynki pseudolekarskich porad. Dziecko zmarło z niedożywienia.

Proces znachora, który ruszył w 2015 r., toczył się z wyłączeniem jawności. Zarówno oskarżony, jak i jego obrońca wnosili o uniewinnienie. H. udzielał porad za pieniądze, a z jego usług skorzystało blisko 60 osób.

Strzały podczas kolędy. Policja szuka napastnika

Nieznany sprawca strzelał do trzech księży z parafii Świętej Rodziny w Rzeszowie podczas kolędy na jednym z osiedli w tym mieście. Strzały padały...

zobacz więcej

Rodzice zmarłej Magdy – Joanna P. i Michał P. – usłyszeli zarzuty znęcania się ze szczególnym okrucieństwem i nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka. Dopiero podczas śledztwa przyznali, że utrzymywali kontakty ze znachorem z Nowego Sącza i korzystali z jego „usług medycznych”.

Rodzice dziewczynki dobrowolnie poddali się karze. W grudniu 2015 r. sąd uznał, że przyczynili się oni do śmierci dziecka, powierzając leczenie znachorowi. Sąd nakazał im wpłacić 26 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej oraz poddać się psychoterapii. Rodzice dziecka mieli też częściowo zwrócić koszty sądowe i przez dwa lata opiekować się osobami starszymi w wymiarze 40 godzin miesięcznie.

źródło:
Zobacz więcej