RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier Japonii: Traktujemy Polskę jako bardzo ważnego partnera

– Współpraca polsko-japońska rozwija się pomyślnie – powiedział premier Mateusz Morawiecki na zakończenie wizyty w Japonii. Szef polskiego rządu odbył szereg spotkań z przedsiębiorcami. Spotkał się też z parą książęcą oraz premierem Japonii Shinzo Abe, który podkreślał, że Polska jest dla jego kraju ważnym partnerem w Europie.

Polska i Japonia zamierzają wspólnie wybudować reaktor jądrowy

W ciągu kilkunastu lat Polska i Japonia zamierzają wspólnie wybudować wysokotemperaturowy reaktor jądrowy HTR. Japonia dostarczy technologii, a...

zobacz więcej

– Współpraca polsko-japońska rozwija się pomyślnie. Japonia jest jednym z głównych partnerów Polski w rejonie Azji i Pacyfiku, naszym partnerem strategicznym. Po rozmowach z japońskimi przedsiębiorcami spodziewam się, że przyciągniemy do Polski inwestycje w wysokości 5-7 mld zł. To dodatkowe tysiące miejsc pracy – powtórzył premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji kończącej jego wizytę w Tokio.

– Traktujemy Polskę jako bardzo ważnego partnera w Europie. Rozmawiałem z premierem Morawieckim o współpracy gospodarczej, w tym o budowie nowego lotniska w Polsce i o tak zwanej technologii „czystego węgla”. Rozmawialiśmy także o pogłębieniu współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i o współpracy Japonii z Grupą Wyszehradzką – oświadczył szef rządu Japonii Shinzo Abe.

W 2019 r. Polska i Japonia państwa obchodziły stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych. Japonia to trzecia gospodarka świata, obok Chin i Korei Płd. najważniejszy partner strategiczny Polski w Azji. W 2018 roku polsko-japońskie obroty handlowe wyniosły 4,8 mld USD.

źródło:
Zobacz więcej