RAPORT

Wojna na Ukrainie

Delegacja Juszczyszyna nielegalna? Prezes sądu uchyla zarządzenie wiceprezesa

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki przerwał urlop i uchylił zarządzenie wiceprezesa tego sądu ws. delegacji podróży służbowej do Warszawy sędziego Pawła Juszczyszyna. W zakresie zastępcy prezesa sądu nie mieści się rozpatrywanie spraw, w których zostało już wydane rozporządzenie – uzasadnia swoją decyzję Nawacki – poinformował w rozmowie z portalem tvp.info sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik SO w Olsztynie.

Marszałek Sejmu określa, które dane uzyska sędzia Juszczyszyn

– Jeśli sędzia Paweł Juszczyszyn przyjedzie do Sejmu, uzyska te dane, które zgodnie z prawem może z Kancelarii Sejmu otrzymać – zapowiedziała w...

zobacz więcej

We wtorek sędzia Juszczyszyn w Kancelarii Sejmu miał zapoznawać się z listami poparcia do KRS. Na razie nie podano jakie czynności Juszczyszyn wykonał w Sejmie. Jego praca w Kancelarii Sejmu już się zakończyła.

Na delegację Juszczyszyna pierwotnie nie zgodził się prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki. W poniedziałek wiceprezes tego sądu Krzysztof Krygielski wydał zarządzenie o wystawieniu sędziemu Juszczyszynowi delegacji podróży służbowej do Warszawy.

Jak mówi nam rzecznik olsztyńskiego sądu okręgowego, we wtorek rano Nawacki wysłał pismo, w którym poinformował, że przerywa urlop wypoczynkowy. – Wpłynęło zawiadomienie o uchyleniu zarządzenia wiceprezesa Krygielskiego. W piśmie tym Nawacki uzasadnił, że w kompetencjach wiceprezesa sądu nie mieści się rozpatrywanie spraw, w których prezes sądu wydał już zarządzenie – wskazuje rzecznik.

Sędzia Juszczyszyn wykonuje czynności w związku ze sprawą, którą rozpoznaje od jesieni. Rozpatrując w listopadzie ub.r. apelację w sprawie cywilnej, Juszczyszyn uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez nową KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do Rady.

Jak poinformował Andrzej Grzegrzółka, dyrektor Centrum Informacji Sejmu, wycofanie delegacji Juszczyszyna uniemożliwiło przeprowadzenie zaplanowanych czynności ws. przeglądania list poparcia członków do KRS.

– Dzisiaj rano dotarły do Kancelarii Sejmu dokumenty od prezesa sądu rejonowego, który oznajmił w dwóch dokumentach zarządzenia, że wycofuje zgodę na przyjazd służbowy do Warszawy sędziego Pawła Juszczyszyna (...) a po drugie podtrzymał swoją decyzję o tym, żeby sędzia Paweł Juszczyszyn do Warszawy nie przyjeżdżał w charakterze służbowym – powiedział dyrektor CIS.

Jak mówił, te dokumenty trafiły do Kancelarii Sejmu „właściwie bezpośrednio” przed spotkaniem z sędzią Juszczyszynem.

– To uniemożliwiło przeprowadzenie tych czynności, które zaplanowaliśmy, my zaplanowaliśmy zaprezentowanie tych dokumentów, które możemy zaprezentować sędziemu. Przygotowaliśmy, zgromadzaliśmy te dokumenty, czyli listy poparcia obywateli, którzy podpisali się pod konkretną kandydaturą i one były gotowe do udostępnienia. Ta korespondencja od prezesa sądu rejonowego Macieja Nawackiego to w jakiś sposób uniemożliwiła, więc te oględziny w takiej formule, w jakiej były zaplanowane, nie doszły do skutku – powiedział Grzegrzółka. Mówił też, że dla Kancelarii Sejmu zaskoczeniem było wycofanie delegacji dla sędziego Juszczyszyna.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej