RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polscy himalaiści w drodze do bazy pod Baturą

Przed wspinaczami i tragarzami trzy-cztery dni drogi (fot. Wyprawa PHZ)

Polscy himalaiści wyruszyli we wtorek do bazy, z której zaatakują niezdobyty zimą siedmiotysięcznik Batura Sar. To kolejna wyprawa przygotowawcza w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy przed zaplanowaną na koniec tego roku ponowną próbą zdobycia K2 zimą.

„Będziemy tam absolutnie sami”. Polscy himalaiści zaatakują Batura Sar

Polscy himalaiści wyruszają w poniedziałek do Karakorum, gdzie zaatakują niezdobyty zimą siedmiotysięcznik Batura Sar. To kolejna wyprawa...

zobacz więcej

We wtorek do bazy pod Baturą wyruszył trekking wyprawy programu Polski Himalaizm Zimowy imienia Artura Hajzera.

Karawana składająca się z około 100 osób wyruszyła z Doliny Hunzy. Przed wspinaczami i tragarzami trzy-cztery dni drogi. Baza powstanie na wysokości około 4200 metrów. Po jej założeniu rozpocznie się właściwa akcja górska. Wyprawa pod kierownictwem Piotra Tomali zaplanowana jest wstępnie do połowy marca.

Uczestnicy wyprawy wyjechali z Polski 13 stycznia. W Islamabadzie spędzili trzy dni. W tym czasie udało się załatwić ostatnie formalności i uzupełnić zapasy żywnościowe i sprzętowe. Kolejnym etapem wyprawy był przejazd z Islamabadu do Chilas (14 godzin drogi) i dalej do Gilgit i Doliny Hunzy.

Batura Sar (7795 m n.p.m.) to dwudziesty piąty szczyt świata. Po raz pierwszy został zdobyty w 1976 roku. Dotychczas odbyła się jedna nieudana próba zimowego wejścia (austriacka wyprawa, rok 1981). W lipcu 1988 roku na szczyt tego siedmiotysięcznika weszło dwóch Polaków: Paweł Kubalski i Zygmunt Heinrich.

źródło:
Zobacz więcej