RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gowin: Porozumienie odrzuci senackie weto ws. reformy sądownictwa

Zdaniem wicepremiera Jarosława Gowina do okrągłego stołu trzeba zasiąść bezwarunkowo (fot. PAP/Rafał Guz)

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin powiedział w Polskim Radiu, że parlamentarzyści Porozumienia są gotowi do rozmów na temat systemowych zmian w sądownictwie. Przyznał, że spodziewa się, iż prezydent podpisze ustawy wprowadzające zmiany w wymiarze sprawiedliwości oraz że posłowie kierowanej przez niego partii Porozumienie odrzucą senackie weto w tej sprawie.

Gowin o KRS: Popieram poprawkę prof. Rzeplińskiego

– Osoba, która bardzo ostro krytykuje wprowadzane przez nas zmiany, ale jeszcze kilka lat temu ostro krytykowała też sposób działania sądów....

zobacz więcej

Wicepremier odniósł się też do inicjatywy przedstawicieli Polskiej Akademii Nauk, dotyczącej przeprowadzenia okrągłego stołu dotyczącego przełamania pata w sprawie ustaw sądowych. Do rozmów mieliby zasiąść przeciwnicy i zwolennicy nowelizacji, w tym przedstawiciele stowarzyszeń sędziów i opozycja. Zaznaczył, że zmiany, nad którymi pracuje, dotyczą też innych kwestii.

Zdaniem Jarosława Gowina do okrągłego stołu trzeba zasiąść bezwarunkowo. Wicepremier odrzuca możliwość wycofania się obozu rządzącego z procedowanych zmian w prawie.

We wtorek do ustaw sądowych odniósł się także na antenie TVN24 szef KPRM Michał Dworczyk. Polityk zwrócił uwagę, że wprowadzane zmiany są zbliżone do rozwiązań obowiązujących w Europie, np. Hiszpanii i Niemczech. – Formułowane zarzuty pod adresem reformy sądownictwa, którą prowadzi PiS, są po prostu nieprawdziwe – oświadczył.

Szef KPRM pytany, czy list kongresmenów nie robi wrażenia na PiS, powiedział, że „oczywiście robi na nas zawsze wrażenie, kiedy pojawia się nieprawdziwa informacja na temat Polski, kiedy rozpowszechniane są nieprawdziwe informacje na temat naszego kraju”.

Jak dodał, część tych informacji rozpowszechniana jest intencjonalnie i w złej wierze przez oponentów politycznych PiS.

Dworczyk stwierdził, że w sprawie reformy sądownictwa amerykańscy kongresmeni mają nieprawdziwe informacje.

Dworczyk: Nie potwierdzałem udziału w „okrągłym stole” ws. reformy sądownictwa

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, nie potwierdza swojego udziału w zaplanowanym na wtorek tzw. „okrągłym stole”, dotyczącym...

zobacz więcej

– Martwię się, że autor tego listu nie ma dokładnej wiedzy na temat istoty zmian w sądownictwie, które są wprowadzane w Polsce. Powinniśmy zrobić wszystko, aby nasi zagraniczni partnerzy mieli pełną informację co do tego, jakie reformy w Polsce są wprowadzane w obszarze sądownictwa – podkreślił Dworczyk.

List dotyczący zagrożeń, jakie zdaniem amerykańskich deputowanych niosą ze sobą reformy sądownictwa dla instytucji demokratycznych w Polsce, w niedzielę został opublikowany na stronie komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów, w którym większość mają deputowani z Partii Demokratycznej. Obaj sygnatariusze listu są również deputowanymi z ramienia tej partii.

Również zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel oświadczył, że jego partia nie wycofa się z reformy sądownictwa. Polityk powiedział w Polskim Radiu, że PiS będzie się przyglądać ewentualnemu okrągłemu stołowi w sprawie nowelizacji ustaw sądowych.

– Zobaczymy, na czym ta propozycja, ta inicjatywa miałaby polegać i podejmiemy decyzję – powiedział Radosław Fogiel. Dodał, że nawet gdyby PiS nie zdecydowało się na udział w rozmowach, to będzie w nich uczestniczył przedstawiciel Zjednoczonej Prawicy.

W piątek Senat odrzucił uchwaloną przez Sejm nowelizację ustaw sądowych. Pojutrze Sejm ma głosować nad wetem Senatu.

źródło:
Zobacz więcej