RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier z Tokio do Davos: Polska jest coraz atrakcyjniejszym miejscem do inwestowania

Premier weźmie udział w 50. Światowym Forum Gospodarczym w Davos (fot. PAP/Leszek Szymański)

Podczas Światowego Forum Gospodarczego w Davos będę rozmawiał m.in. o możliwościach kupowania przez polskie firmy konkurentów w zachodniej Europie. Mamy zaplanowanych szereg spotkań z inwestorami – powiedział dziennikarzom w Tokio premier Mateusz Morawiecki.

Indie zorganizują własną wersję forum ekonomicznego Davos. Chcą przyciągnąć inwestorów

Plany zorganizowania szczytu inwestorów na wzór forum ekonomicznego w szwajcarskim Davos ogłosiła minister finansów Indii Nirmala Sitharaman....

zobacz więcej

Premier, który od poniedziałku przebywa z dwudniową wizytą w stolicy Japonii, pytany o udział w 50. Światowym Forum Gospodarczym w Davos odpowiedział, że ma zaplanowanych wiele spotkań, również z inwestorami.

– Cieszę się, że Polska jest coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do inwestowania – mówił.

– Japońscy inwestorzy szukają w Polsce partnerów do inwestycji tutaj, w Japonii i podobnie jak co roku w Davos. To już któreś z kolei spotkanie, na którym widać, że Polska jest również pewnym partnerem, który jest coraz istotniejszy dla firm na całym świecie do tworzenia wspólnych przedsięwzięć, również takich, które wiążą się z zakupem firm zagranicznych przez firmy polskie – dodał.

Morawiecki ocenił, że świadczy to o atrakcyjności Polski i ekspansywności polskiego kapitału.

– Mamy szereg przykładów polskich firm, które kupiły już swoich konkurentów w zachodniej Europie - będę o takich możliwościach rozmawiał w Davos, bo tam również mamy zaplanowanych szereg spotkań z inwestorami – powiedział premier.

Szef polskiego rządu weźmie udział w 50. Światowym Forum Gospodarczym w Davos w środę, gdzie uda się bezpośrednio po zakończeniu we wtorek wizyty w Tokio. Od poniedziałku w Davos jest obecny natomiast prezydent Andrzej Duda.

W tegorocznym, jubileuszowym 50. Światowym Forum Gospodarczym, które odbędzie się w Davos w dniach od 21 do 24 stycznia pod hasłem „Partnerzy na rzecz zrównoważonego i spójnego świata”, udział weźmie niemal 3 tys. osób ze 117 krajów, w tym 53 szefów państw i rządów.

Swą obecność zapowiedzieli między innymi prezydent USA Donald Trump, kanclerz Niemiec Angela Merkel, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i brytyjski następca tronu książę Karol.

źródło:
Zobacz więcej