Premier: Polska i Japonia są partnerami strategicznymi

Premier Mateusz Morawiecki liczy na kolejne inwestycje w Polsce (fot. PAP/Leszek Szymański)

Japonię i japońskie firmy traktujemy jako znakomitego partnera w drodze do szybkiego rozwoju wysokich technologii – mówił premier Mateusz Morawiecki w Tokio podczas spotkania z japońskimi inwestorami obecnymi w Polsce. Zapewnił również, że oba kraje są partnerami strategicznymi.

Premier: Polska jest gotowa na przyjęcie japońskich inwestorów

Polska jest gotowa na przyjęcie japońskich producentów, inwestorów; chcemy rozwijać współpracę gospodarczą – zadeklarował premier Mateusz...

zobacz więcej

W stolicy Japonii szef rządu wziął udział w trzech sesjach rozmów z przedsiębiorcami japońskimi i polskimi, zorganizowanymi przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu.

Premier zachęcał japońskie firmy do inwestowania w Polsce. – Chciałbym stanąć tutaj kiedyś z polskimi inwestorami i im dziękować za wielkie inwestycje w Japonii, ale wierzę też w to, że wzajemna wymiana handlowa i inwestycje wzajemne są krokiem w tym kierunku, w kierunku wymiany doświadczeń, wzajemnego zapładniania się myślami, technologiami. Japonię i japońskie firmy traktujemy jako znakomitego partnera w drodze do szybkiego rozwoju wysokich technologii – mówił szef rządu.

Morawiecki podkreślił, że Polska jest w fazie ogromnych inwestycji infrastrukturalnych. – W najbliższych kilku latach w Europie nie będzie większego placu budowy dróg, kolei, lotnisk niż Polska – mówił premier.

– Obok istniejących w Europie połączeń, które można, umownie powiedzieć, są skonstruowane na osi wschód-zachód, budujemy teraz połączenia północ-południe. Te projekty mają pełne wsparcie rządu polskiego i pełne wsparcie Unii Europejskiej – dodał. Wskazał, że na projekty drogowe w ciągu kilku lat przeznaczone zostanie około 40 mld dolarów, a kolejowe około 20-25 mld dolarów.

Centralny magazyn węgla energetycznego już za kilka dni

W ciągu kilku dni powinien powstać centralny magazyn rezerw węgla energetycznego, do którego mają trafiać nadwyżki, tak by nie powodować zastoju w...

zobacz więcej

Nietypowy mix energetyczny

Podczas sesji dotyczącej energetyki szef rządu mówił, że Polska ma „nietypowy mix energetyczny”, ale traktuje go jako szansę. Ocenił, że nasz kraj może przeskoczyć pewne etapy rozwoju, inwestując np. w elektromobilność.

– W energetyce jesteśmy u progu podjęcia kluczowych decyzji dotyczących atomu, energetyki atomowej. Wiemy, że Japonia jest najbardziej zawansowanym na świecie państwem w zakresie konwersji energii z węgla na gaz – być może to jest technologia, w obszarze której będziemy współpracować z Japonią – ocenił.

Po zakończonych sesjach premier spotkał się z dziennikarzami. – Po tych dzisiejszych rozmowach jestem przekonany, że przyciągniemy do Polski kolejne inwestycje w wysokości 5-7 mld zł, dodatkowe tysiące miejsc pracy – mówił szef polskiego rządu.

We wtorek w planach premiera są również spotkanie z parą książęcą Akishino. Książe Akishino, młodszy brat cesarza Naruhito jest następcą tronu, synem cesarza Akihito i cesarzowej Michiko. Po nim Morawiecki odbędzie rozmowy dwustronne z szefem japońskiego rządu Shinzo Abem.

źródło:

Zobacz więcej