RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Japoński gigant zainwestuje w Gnieźnie

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z Toru Kubo, prezesem Toshiba Carrier Corporation (fot. PAP/Leszek Szymański)

Jeszcze w tym roku Toshiba Carrier Corporation otworzy w Gnieźnie pierwszy europejski zakład produkcyjno-dystrybucyjny. Koszt tego przedsięwzięcia ma przekroczyć 100 mln zł. Ogłoszenie decyzji inwestora odbyło się podczas polsko-japońskiej sesji inwestycyjnej w Tokio.

Rekordowy rok PAIH. Projekty inwestycyjne na 2,9 mld euro

Polska Agencja Inwestycji i Handlu obsłużyła w 2019 r. 56 projektów inwestycyjnych o rekordowej wartości 2,9 mld euro, większość dotyczy wysokich...

zobacz więcej

Od poniedziałku z wizytą w Tokio przebywa premier Mateusz Morawiecki, który we wtorek bierze udział w polsko-japońskiej sesji inwestycyjnej, zorganizowanej przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu.

Po pierwszej sesji PAiH poinformowała w komunikacie, że Toshiba Carrier Corporation otworzy w Gnieźnie pierwszy w Europie zakład produkcyjno-dystrybucyjny jeszcze w 2020 r., a koszt jego wybudowania ma przekroczyć 100 mln zł. Inwestycja – wskazano – będzie zrealizowana w ramach Polskiej Strefy Inwestycji (PSI).

Toshiba Carrier Corporation produkuje klimatyzatory różnego przeznaczenia (np. do biur, sklepów, budynków, przemysłu), systemy chłodnicze, wentylatory, kompresory. Nowy zakład w Gnieźnie (na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej SSE) będzie skupiał funkcje dystrybucyjną i produkcyjną.

Jak podkreśliła PAIH, która wspierała realizację projektu, zakład pozwoli inwestorowi skrócić czas realizacji produktu do dwóch trzecich, obniżyć koszty i wzmocnić ofertę dostosowaną do określonych potrzeb w Europie.

Podczas pierwszej sesji inwestycyjnej w Tokio prezes Toshiba Carrier Corporation Toru Kubo podkreślił, że obecność jego przedsiębiorstwa w Polsce wpisuje się w strategię globalnego rozwoju spółki. – Dołożymy wszelkich starań, aby przyczynić się do dalszego rozwoju gospodarczego Polski i Japonii – mówił Kubo.

Prezes PAIH Grażyna Ciurzyńska oświadczyła, że agencja udzieliła Toshibie doradztwa w procesie decyzyjnym. – Inwestor rozważał wiele lokalizacji w Europie. O wyborze Polski na miejsce swojej pierwszej europejskiej bazy dystrybucyjno-produkcyjnej zadecydował między innymi wysoki potencjał polskich pracowników i dogodny dostęp do rynków zbytu – mówiła Ciurzyńska.

źródło:

Zobacz więcej