RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Już czwarta ofiara śmiertelna koronawirusa. WHO rozsyła wytyczne do szpitali

Wśród zakażonych są również pracownicy służby zdrowia (fot. PAP/EPA/STRINGER)

Chińskie służby medyczne poinformowały o śmierci czwartej osoby, zarażonej nowym typem koronawirusa, wywołującego zapalenie płuc. Śmiertelny przypadek miał miejsce w mieście Wuhan, gdzie tuż przed Nowym Rokiem doszło do wybuchu epidemii choroby. Władze ostrzegły, że groźny wirus rozprzestrzenia się także pomiędzy ludźmi.

Epidemia nowego wirusa dotarła pod Pekin. Prawie 140 nowych przypadków

Chińska komisja rządowa ds. zdrowia poinformowała w poniedziałek o 139 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem z Wuhan, zarejestrowanych tylko w...

zobacz więcej

Czwartą ofiarą śmiertelną jest 89-letni mężczyzna, u którego objawy infekcji stwierdzono 13 stycznia. Pięć dni później trafił on do szpitala. Lekarze wyjaśnili, że zmarły cierpiał na inne dolegliwości, takie jak nadciśnienie, cukrzyca i choroba wieńcowa.

Miejska komisja zdrowia w Wuhan poinformowała ponadto, że 15 pracowników medycznych jest zarażonych koronawirusem, stan jednego z nich jest krytyczny.

Tajemniczy wirus powoduje zapalenie płuc, które porównywane jest do zespołu ostrej niewydolności oddechowej SARS, czyli nietypowego zapalenia płuc, które po raz pierwszy pojawiło się w końcu 2002 roku w chińskiej prowincji Guangdong.

Władze ChRL zapewniają, że sytuacja jest pod kontrolą, ale zastrzegają też, że droga rozprzestrzeniania się wirusa nie została jeszcze zmapowana, a jego pochodzenie wciąż nie jest znane. Objawy choroby obejmują gorączkę, trudności w oddychaniu, a także nacieki w płucach.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przesłała do szpitali na całym świecie wytyczne dotyczące zapobiegania zakażeniom i ich kontroli. Przypomniano też, że bardzo podobny wirus, nazywany MERS, powoduje śmierć 35 proc. osób zarażonych.

Na wielu międzynarodowych lotniskach, m.in. w USA, Japonii, Tajlandii, Singapurze i Korei Południowej, podróżni z Wuhan są poddawani badaniom lekarskim. Dwa przypadki zakażenia stwierdzono w Tajlandii i po jednym w Korei Płd. oraz Japonii.

źródło:
Zobacz więcej