RAPORT

Pogarda

Ładoś i jego zastępca Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata?

Aleksander Ładoś i jego współpracownicy ratowali Żydów (fot. IPN)
Aleksander Ładoś i jego współpracownicy ratowali Żydów (fot. IPN)

Najnowsze

Popularne

Jest wniosek o przyznanie Aleksandrowi Ładosiowi i jego zastępcy Stefanowi Ryniewiczowi tytułu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Były dyrektor Departamentu Sprawiedliwych w Instytucie Yad Vashem dr Mordechaj Paldiel ujawnił, że napisał w tej sprawie szczegółowy raport do komisji decydującej o przynależności do grona Sprawiedliwych.

Grupa Ładosia pomogła ocalić jednego z ojców założycieli Państwa Izrael

Jeden z ojców założycieli Państwa Izrael Josef Burg był wśród tysięcy osób, których w czasie II wojny światowej ratowała Grupa Ładosia. Składała...

zobacz więcej

– Na podstawie mojej wiedzy, opartej na mojej pracy dla Yad Vashem, na informacjach z przeróżnych świadectw oraz archiwów polskich, żydowskich czy szwajcarskich, uważam, że Aleksander Ładoś spełnia kryteria – wyjaśnił w rozmowie z Polskim Radiem Paldiel. Dodał, że „modli się”, by tak się stało, tłumacząc, że raport wysłał w zeszłym tygodniu. Proces może zająć kilka miesięcy.

– Ci polscy dyplomaci podjęli decyzję, by uratować tak wielu Żydów, jak to tylko możliwe, przy użyciu najbardziej niekonwencjonalnych metod, jakie tylko może sobie wyobrazić dyplomata – przyznał.

Dr Paldiel uczestniczył w londyńskim centrum kultury żydowskiej JW3, gdzie odbyła się dyskusja o roli Rządu na Uchodźstwie w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej. Współorganizatorem była polska ambasada w Londynie.

Według historyka jest jeszcze jeden argument za przyznaniem Ładosiowi i Ryniewiczowi tytułu Sprawiedliwego. Ma już go bowiem konsul RP w Szwajcarii Konstanty Rokicki, więc – dowodził Paldiel – nielogiczne jest, iż podobnego wyróżnienia nie doczekali się zwierzchnicy konsula, którzy opracowali plan pomagania Żydom.

W skład grupy Ładosia wchodzili polscy dyplomaci w Szwajcarii i żydowscy działacze, którzy podczas wojny wystawiali fałszywe paszporty. Dzięki nim Żydzi w okupowanej przez Niemców Europie mieli szansę na ocalenie od Zagłady.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej