RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent Duda w izraelskiej telewizji: Polacy i Polska powinni zostać przeproszeni

– Są przedstawiciele społeczności żydowskiej, którzy urodzili się na terenie Polski przed II wojną światową, przeżyli holocaust i którzy uważają, że Polacy i Polska powinni zostać przeproszeni za te słowa, które wypowiedział pan minister Katz – stwierdził w wywiadzie dla izraelskiej publicznej telewizji Andrzej Duda. Prezydent RP w rozmowie z Amichaiem Steinem poruszył również m.in. kwestię organizacji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu w Izraelu oraz wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina odnośnie II wojny światowej.

Szewach Weiss: Izrael ma umowę z Putinem. Historia czasem jest ofiarą tej sprawy

– Mnie oburza to, że Putin obarcza Polaków za holocaust, ale chcę być szczery. Izrael ma intensywny kontakt z Putinem i z Rosją. Ten kontakt jest...

zobacz więcej

Dziennikarz Kan News – kanału będącego częścią izraelskiego publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego – spytał prezydenta Dudę, czy wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina, w których ten sugeruje, że Polska ponosi współodpowiedzialność za wybuch II wojny światowej, to kłamstwo.

– Jeżeli chodzi o tamte fakty, jeżeli chodzi o rozpoczęcie II wojny światowej, tak – stwierdził Duda. – Niestety, przykro mi to powiedzieć, ale prezydent Putin świadomie, z całą pewnością, rozpowszechnia kłamstwa historyczne i oczywiście ma w tym cel, ponieważ próbuje w ten sposób wymazać odpowiedzialność Rosji stalinowskiej za rozpoczęcie II wojny światowej wspólnie z hitlerowskimi Niemcami. Wyobrażam sobie, że się dziś tego wstydzi – skonstatował prezydent.

Izraelski dziennikarz spytał również, czy obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu powinny odbywać się w Izraelu. Prezydent podkreślił, że obchody te powinny odbywać się na terenie niemieckiego obozu Auschwitz-Birkeanu.

– (...) to jest najważniejsze miejsce, gdzie pamięć ofiar holocaustu powinna być czczona i powinna być upamiętniana – zaznaczył prezydent. – Dlatego też w tym roku, w związku z 75. rocznicą wyzwolenia obozu, te uroczystości międzynarodowe, zresztą też z udziałem pana prezydenta Izraela – prezydenta Riwlina – będą się odbywały na terenie obozu Auschwitz-Birkenau – stwierdził. W wywiadzie dla stacji Channel 13 TV News w lutym 2019 r. szef izraelskiego MSZ Israel Katz stwierdził, że „Polacy kolaborowali z nazistami”. Jak doniósł na Twitterze dziennikarz stacji Nadav Eyal, minister zacytował również antypolską wypowiedź byłego premiera Izraela Icchaka Szamira.

„Jak to powiedział Shamir? Jego zdaniem Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matek” – stwierdził Katz.

– Są przedstawiciele społeczności żydowskiej, którzy urodzili się na terenie Polski przed II wojną światową, którzy przeżyli holocaust i którzy uważają, że Polacy i Polska powinni zostać przeproszeni za te słowa, które wypowiedział pan minister Katz. Ja rozmawiałem z takimi osobami, czy to tutaj w Warszawie, kiedy odwiedzają Polskę, czy chociażby w Nowym Jorku, i takie głosy padają. Ja nie mam żadnych wątpliwości, że były to słowa w największym stopniu krzywdzące dla nas, Polaków, i dla naszego kraju – podkreślił Prezydent RP.

źródło:
Zobacz więcej