Raport

#FabrykahejtuPO

Dwa dni zamiast dwóch miesięcy. Raport o pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej

Z raportu podsumowującego pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej – wprowadzonej w zeszłym roku organizacji leczenia raka w Polsce – wynika, że pacjenci z rakiem płuc czekają w kolejce do specjalisty zaledwie dwa dni, zamiast dwóch miesięcy. – W ankiecie, którą robiliśmy u pacjentów, ponad 80 proc. mówi, że trafiło do lekarza w odpowiednim czasie lub zaskakująco szybko – powiedział w TVP Info minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szumowski: Rak to nie wyrok, wcześnie wykryty jest chorobą przewlekłą

Rak dzisiaj to nie wyrok. Wcześnie wykryty nowotwór jest chorobą przewlekłą, a nawet wyleczalną – powiedział w środę minister zdrowia Łukasz...

zobacz więcej

Pilotażowym programem Krajowej Sieci Onkologicznej objęto cztery województwa: dolnośląskie, świętokrzyskie, pomorskie i podlaskie. – Mamy już efekty. Mamy skrócenie dostępu do lekarza, skrócenie dostępu do badań, mamy czterokrotnie więcej poprawnych i pełnych badań histopatologicznych – powiedział minister Łukasz Szumowski.

– Jeżeli z dwóch miesięcy do dwóch dni skracamy w tak kluczowym i ważnym obszarze, jak rak, to myślę, że jest to dla pacjentów dobra wiadomość – ocenił minister. Podkreślił, że nie chodzi jedynie o skrócenie czasu oczekiwania do specjalisty, ale także o zadowolenie pacjentów.

Minister zdrowia wyjaśnił, że koszty programu nie są wbrew pozorom duże, bo cała idea polega na koordynacji oraz „przekazaniu mniejszym ośrodkom tej wiedzy i doświadczenia, które mają centralne ośrodki”.

– W ogóle pilotaż wyszedł stąd, że dowiedzieliśmy się, że pacjenci w mniejszych ośrodkach mają mniejsze szanse na przeżycie z nowotworem – powiedział Szumowski. – Stąd chęć ujednolicenia standardu i dania szansy również tym ludziom, którzy mieszkają blisko mniejszych ośrodków – tłumaczył.

– Jest to de facto organizacja, która wyrównuje szanse – podsumował minister zdrowia.

źródło:
Zobacz więcej