RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trzylatek z Malezji najmłodszym członkiem Mensy

Mieszkający na co dzień w Wielkiej Brytanii chłopiec ma iloraz inteligencji 142 (fot. Instagram/aniraasyikin)

Trzyletni Haryz Naim został w tym miesiącu najmłodszym teraz członkiem Mensy – międzynarodowego stowarzyszenia ludzi o wysokim ilorazie inteligencji. Haryz nie jest jednak najmłodszym członkiem stowarzyszenia w historii. Ci w chwili dołączenia do stowarzyszenia mieli dwa lata.

„Zawsze miała smykałkę do łamigłówek”. 12-latka ilorazem inteligencji przewyższyła Einsteina

12-letnia Brytyjka Nicole Barr zdobyła najwyższy wynik na teście ilorazu inteligencji stowarzyszenia Mensa. Nastolatka przewyższyła takie...

zobacz więcej

Mieszkający na co dzień w Wielkiej Brytanii chłopiec ma iloraz inteligencji 142, co sytuuje go wśród 0,3 proc. populacji. Oboje jego pochodzący z Malezji rodzice studiowali inżynierię. Zdali sobie sprawę, że chłopiec jest dużo inteligentniejszy od rówieśników, kiedy poszedł do przedszkola.

Jak podaje malezyjski dziennik „The Star”, jeszcze zanim tam trafił, zaczął samodzielnie czytać, a mówił już w wieku siedmiu miesięcy.

Jego matka powiedziała mediom, że chłopiec lubi opowiadać o kosmosie i liczbach, uwielbia też czytać książki i rozmawiać ze starszymi. Poza tym jednak robi wszystko to, co dzieci w jego wieku: lubi wskakiwać do kałuż, malować, śpiewać i zadawać pytania. Często ogląda też w telewizji programy dla dzieci.

Gdy Haryz miał dwa lata, jego rodzice założyli dla niego kanał w serwisie YouTube, w którym umieścili filmy, na których chłopiec odpowiada na pytania i opowiada po angielsku wymyślone przez siebie bajki.

Jak mówi cytowana przez „The Star” jego matka, angielski nie jest jego pierwszym językiem, bo w domu rodzina rozmawia głównie po malajsku.

– Mamy nadzieję zapewnić mu środowisko, które będzie go motywowało do nauki. Ale najważniejsze, żeby był zadowolony ze wszystkiego, co zrobi, a my będziemy z niego dumni bez względu na to, co osiągnie – zapowiada.

źródło:
Zobacz więcej