Jacek Ozdoba: We wtorek złożę wniosek o ukaranie Żukowskiej

Ozdoba poinformował, że we wtorek zamierza złożyć do sejmowej Komisji Etyki Poselskiej wniosek o udzielenie Żukowskiej kary nagany (fot. arch. PAP/Marek Zakrzewski)

Poseł Jacek Ozdoba z Solidarnej Polski zapowiedział, że we wtorek złoży wniosek do komisji etyki poselskiej o ukaranie rzeczniczki Lewicy Anny Marii Żukowskiej. Chodzi o napisany przez nią tweet po śmierci sędziego Trybunału Konstytucyjnego Grzegorza Jędręjka. – Wpis posłanki jest skandaliczny – oświadczył poseł.

„Wypowiedź troszkę niestosowna”. Szejna komentuje wpis Żukowskiej

– Uważam, że nie jest stosowne dotykać spraw osób zmarłych, nawet jeśli się z nimi nie zgadzaliśmy. To samo dotyczyło tych, którzy próbowali...

zobacz więcej

W niedzielę rzeczniczka Lewicy, posłanka Anna Maria Żukowska skomentowała informację o śmierci sędziego Trybunału Konstytucyjnego Grzegorza Jędrejka. „To wygląda na Klątwę Dublera” –napisała na Twitterze. Wpis wywołał oburzenie polityków partii rządzącej oraz wiele komentarzy.

Ozdoba poinformował, że złoży do sejmowej Komisji Etyki Poselskiej wniosek o udzielenie Żukowskiej nagany. Podkreślił, że skandaliczny wpis nie został on usunięty .

– W mojej ocenie przedmiotowa wypowiedź w sposób rażący narusza elementarne zasady etyki poselskiej, poszanowania godności innych osób oraz zasady dbałości o dobre imię Sejmu RP. Niedopuszczalne jest, aby parlamentarzysta mógł w ten sposób odnosić się do śmierci jakiejkolwiek osoby. Zachowanie takie buduje również negatywny wizerunek ogółu posłów w oczach opinii publicznej i dlatego zasługuje na potępienie – uzasadnił polityk Solidarnej Polski.

Według Ozdoby Żukowska, pisząc o „klątwie dublera”, odnosiła się „niewątpliwie do statusu części sędziów Trybunału Konstytucyjnego”.

– Przez część środowiska prawniczego mianem „dublerów” określane były natomiast osoby, które zostały wybrane przez Prawo i Sprawiedliwość na miejsca sędziów pochodzących z wyboru Platformy Obywatelskiej, od których Prezydent RP Andrzej Duda celowo nie odebrał przysięgi – wyjaśnił.

Rzeczniczka Lewicy żartuje po śmierci sędziego TK: „Klątwa Dublera”. Internauci oburzeni

„To wygląda na Klątwę Dublera” – tymi słowami rzeczniczka Lewicy, Anna-Maria Żukowska skomentowała informację o śmierci sędziego Trybunału...

zobacz więcej

Ozdoba wskazał, że „dublerami” nazywano prof. Lecha Morawskiego i prof. Henryka Ciocha, którzy zmarli w 2017 r.

– Prof. Grzegorz Jędrejek nie był tak określany, ponieważ zastąpił w TK prof. Andrzeja Wróbla, który został wybrany w 2011 r., jeszcze przed wybuchem tzw. kryzysu nominacyjnego w tej instytucji – zauważył.

Ozdoba stwierdził, iż w tym kontekście wypowiedź Żukowskiej jest nie tylko arogancka, ale również niezgodna z jakimikolwiek faktami.

– Stanowi to dodatkowy wyraz braku szacunku do osoby zmarłej i jego rodziny, ale również zaświadcza o zupełnym zignorowaniu podstawowych zasad rzetelności przez posłankę Żukowską – ocenił. Stwierdził również, że Żukowska powinna złożyć kondolencje rodzinie i oddać cześć zmarłemu. Jak dodał, śmierć Jędrejka nie powinna być powodem do wprowadzania elementów sporu politycznego, naruszenia dóbr osobistych, czy czynienia żartów.

– Przyzwoity człowiek nie żartuje sobie z czyjejś śmierci, szanuje drugiego człowieka, nawet jeśli się z nim nie zgadza – ocenił poseł.

Grzegorz Jędrejek zmarł w niedzielę. W lutym 2017 r. został wybrany przez Sejm na sędziego TK. W kwietniu 2019 r. został powołany w skład Państwowej Komisji Wyborczej.

źródło:

Zobacz więcej