RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Marszałek Sejmu określa, które dane uzyska sędzia Juszczyszyn

Sędzia Paweł Juszczyszyn we wtorek ma się zapoznać z listami poparcia do KRS w nowym składzie(fot. arch. PAP/Tomasz Waszczuk)
Sędzia Paweł Juszczyszyn we wtorek ma się zapoznać z listami poparcia do KRS w nowym składzie(fot. arch. PAP/Tomasz Waszczuk)

– Jeśli sędzia Paweł Juszczyszyn przyjedzie do Sejmu, uzyska te dane, które zgodnie z prawem może z Kancelarii Sejmu otrzymać – zapowiedziała w poniedziałek marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Juszczyszyn we wtorek o godz. 9 w Kancelarii Sejmu ma się zapoznać z listami poparcia do KRS w nowym składzie. Kancelaria Sejmu już zapowiedziała, że udostępni mu tylko obywatelskie listy, Juszczyszyn domaga się – pod groźbą grzywny – także list poparcia składanych przez sędziów.

Wiceprezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Krzysztof Krygielski wydał zarządzenie o wystawieniu sędziemu Juszczyszynowi delegacji podróży służbowej do Warszawy – poinformował PAP rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski–Żegalski. Na delegację Juszczyszyna nie zgodził się wcześniej prezes tego sądu Maciej Nawacki, członek KRS.

Marszałek Elżbieta Witek zapowiedziała w poniedziałek, że Kancelaria Sejmu jest przygotowana, by udostępnić wszystko co jest zgodne z prawem. – Jeśli sędzia Juszczyszyn przyjedzie – bo słyszymy, że jakieś komplikacje są – to my jesteśmy przygotowani na to, by udostępnić wszystko, co jest zgodne z prawem. Jak państwo pamiętacie stroną nie jestem ja tylko Kancelaria Sejmu. Zatem (Kancelaria Sejmu) kilkukrotnie publikowała oświadczenia, i te oświadczenia nadal są aktualne – zaznaczyła Witek.

Zwróciła też uwagę, że „sprawa jest po pierwsze w Trybunale Konstytucyjnym, po drugie – mamy zarządzenie, które jest wydane przez szefa UODO”.

Na uwagę, że to różne sytuacje, bo zarządzenie szefa UODO dotyczy upubliczniania podpisów, a nie okazanie ich w kancelarii tajnej sędziemu, Witek powiedziała, że jeśli sędzia Juszczyszyn przyjedzie, „otrzyma wszystko, co może dostać zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa”. – Kancelaria Sejmu się od tego nie uchyla – podkreśliła.


Kancelaria Sejmu otrzymała postanowienie sądu w Olsztynie ws. list poparcia kandydatów do KRS

Agnieszka Kaczmarska stawi się w sądzie?

Pytana, czy szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska przyjdzie na wezwanie sądu w Olsztynie, Witek powiedziała, że najpierw przyjmie ona sędziego Juszczyszyna. – Potem zobaczymy. Jeśli nie będzie miała żadnych obowiązków nadzwyczajnych, to się do sądu w Olsztynie uda, jeśli będzie miała takie obowiązki, pojedzie jej pełnomocnik – mówiła marszałek Sejmu. – To częsta praktyka, zgodna z prawem – dodała.

Odmowa przekazania list poparcia do KRS

Kancelaria Sejmu jesienią odmówiła Sądowi Okręgowemu w Olsztynie nadesłania list poparcia do KRS, argumentując, że administruje w tej sprawie danymi osobowymi 3124 obywateli i jest zobowiązana do ochrony tych danych. Podniosła też, że dane są zgromadzone na papierze gazetowym i ich przesłanie do sądu w Olsztynie lub nawet kopiowanie groziłoby uszkodzeniem tych dokumentów.

W związku z wnioskiem o udostępnienie list poparcia do KRS w nowym składzie Ministerstwo Sprawiedliwości cofnęło sędziemu Juszczyszynowi delegację do Sądu Okręgowego (kończy jednak sprawy, które mu wcześniej przydzielono), a prezes jego macierzystego Sądu Rejonowego w Olsztynie na miesiąc zawiesił go w orzekaniu.

Na piątek sędzia Juszczyszyn wezwał na przesłuchanie w sądzie w Olsztynie szefową Kancelarii Sejmu Agnieszkę Kaczmarską.


Szefowa Kancelarii Sejmu wezwana na przesłuchanie ws. list poparcia do KRS

źródło:

Zobacz więcej