RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Cyberatak wymierzony w wojska USA w Polsce. Hakerzy podszyli się pod znany portal

Obecność amerykańskich żołnierzy na terenie Polski jest od dłuższego czasu obiektem ataków (fot. arch. PAP/Darek Delmanowicz)

Wiadomości mailowe wysłane przez osoby podszywające się pod pracowników Grupy Defence24 trafiły do wybranych instytucji – donosi portal cyberdefence24.pl. Maile zawierały prośbę o komentarz w sprawie nieprawdziwej informacji o zorganizowaniu przez Urząd Miejski i burmistrza Orzysza marszu „Nie dla wojsk USA w Polsce!”, a także link do artykułu na portalu „Tygodnik Działdowski”. Załączony link mógł rozsyłać złośliwe oprogramowanie.

Hakerzy zaatakowali systemy komputerowe austriackiego MSZ

Systemy komputerowe austriackiego resortu spraw zagranicznych padły ofiarą „poważnego cyberataku” – poinformowały w sobotę późnym wieczorem władze...

zobacz więcej

Cyberprzestępcy w rozsyłanej wiadomości podszyli się pod Dyrektora Operacyjnego Grupy Defence24 Augusta Żywczyka. Prosili o komentarz ws. marszu, który miałby organizować burmistrz Orzysza Zbigniew Włodowski. Załączyli do tego specjalnie przygotowany przez hakerów link do artykułu na portalu „Tygodnik Działdowski”, opisującego to wydarzenie.

Dziennikarze cyberdefence24.pl skontaktowali się z sekretariatem burmistrza Orzysza. Przedstawicielka burmistrza Zbigniewa Włodowskiego zaprzeczyła, jakoby takie wydarzenie miało się odbyć. Z kolei w rozmowie z redaktorem naczelnym „Tygodnika Działdowskiego” usłyszeli, że informacja pojawiła się na portalu w wyniku ataku hakerskiego. Portal „Tygodnika” zmaga się ze skutkami ataku od dwóch dni, ale jak dotąd nie udało się ustalić jego źródła.

Jak zauważa cyberdefence24.pl, treść artykułu zamieszczonego na stronie jest podobna do opisu wydarzenia z 2017 r. na Facebooku „NIE dla wojska USA w Polsce!”, którego organizatorem była prorosyjska partia Zmiana. W treści pojawiły się takie stwierdzenia jak: „12 stycznia Polska na życzenie rządu PiS utraci resztki suwerenności. Wojska amerykańskie podbiły Rzeczpospolitą bez wystrzału, wystarczyła zdrada elit”. Amerykanów w tekście porównuje się do Krzyżaków, a wobec polskich polityków wysuwane są oskarżenia zdrady.

Rosyjscy hakerzy atakowali firmę, w której pracował syn byłego wiceprezydenta USA

Rosyjscy hakerzy skutecznie atakowali ukraiński koncern gazowy Burisma Holdings, który znalazł się w centrum skandalu, jaki doprowadził do...

zobacz więcej

Tego typu operacja, jak zauważają dziennikarze cyberdefence24.pl, wpisuje się w długi ciąg dezinformacji wymierzonej w obecność wojsk NATO w Polsce. Wcześniej na szeregu profili i grup facebookowych pojawiały się informacje o m.in. pobiciu Polaków w miejscowości Orzysz przez amerykańskich żołnierzy czy też o amerykańskim żołnierzu, który w okolicach Żagania miał zastrzelić polskiego kolegę.

Informacje te zostały wielokrotnie podane dalej przez użytkowników platformy Facebook, choć były zupełnie nieprawdziwe.

Warte podkreślenia jest, że ta operacja jest znacznie bardziej skomplikowana niż poprzednie działania dezinformacyjne wymierzone w stacjonowanie amerykańskich wojsk. Wymagała przygotowania informacji – najprawdopodobniej ze złośliwym kodem – umieszczenia jej w wyniku ataku hakerskiego na lokalnym portalu informacyjnym i dodatkowej promocji akcją mailingową.

Z nieoficjalnych informacji do których dotarł portal CyberDefence24.pl, wynika, że ślad cyfrowy urywa się na wschodniej granicy Polski. Sprawa została zgłoszona do odpowiednich instytucji.

źródło:
Zobacz więcej