RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ministerstwo Finansów: Ujemna rentowność obligacji odzwierciedla poziom wiarygodności kredytowej Polski

Ujemna rentowność oznacza, że kupujący płaci za możliwość zakupu obligacji więcej niż uzyska od sprzedającego z tytułu zwrotu pożyczonego mu kapitału i odsetek (fot. Shuttestock/Ewa Studio)
Ujemna rentowność oznacza, że kupujący płaci za możliwość zakupu obligacji więcej niż uzyska od sprzedającego z tytułu zwrotu pożyczonego mu kapitału i odsetek (fot. Shuttestock/Ewa Studio)

Ujemna rentowność wyemitowanych obligacji odzwierciedla poziom wiarygodności kredytowej Polski oraz zaufania inwestorów – przekazał resort finansów, komentując ostatnią emisję obligacji. Jak podkreślono, to już trzecia emisja takich obligacji o ujemnej rentowności.

Rekordowy popyt na polskie papiery wartościowe. Oszczędności – dwa miliardy zł

Zagraniczni inwestorzy coraz chętniej kupują polskie obligacje. Mimo rekordu sprzed dwóch tygodni w ostatnich dniach popyt na polskie papiery...

zobacz więcej

Ministerstwo Finansów wyemitowało roczne obligacje w formacie private placement (niepubliczna oferta – red.) za 200 mln euro. 16 stycznia dokonano wyceny rocznych obligacji nominowanych w euro. Rentowność obligacji wyniosła – 0,31 proc. przy rocznym kuponie wynoszącym 0 proc.

Ministerstwo zwróciło uwagę, że ujemna rentowność oznacza, że kupujący płaci za możliwość zakupu obligacji więcej niż uzyska od sprzedającego z tytułu zwrotu pożyczonego mu kapitału i odsetek. „Niewątpliwie, odzwierciedla poziom wiarygodności kredytowej emitenta oraz zaufania inwestorów” – podkreślono.

Resort przypomniał, że ostatnia emisja obligacji zagranicznych, wycenionych 16 stycznia, jest już trzecią z kolei emisją na rynkach zagranicznych z ujemną rentownością. Pierwszy raz w 2015 r. uplasowano trzyletnie obligacje nominowane we frakach szwajcarskich o wartości nominalnej 580 mln franków szwajcarskich i rentowności – 0,213 proc.

Po raz drugi wyemitowano zagraniczne papiery skarbowe z ujemną rentownością w 2016 r., tym razem na rynku euro. Sprzedano wówczas dwuletnie obligacje skarbowe w formacie private placement o wartości nominalnej 250 mln euro i rentowności – 0,06 proc.

źródło:
Zobacz więcej