RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Miało być wysokie i było. Rekord ciśnienia w Polsce prawie wyrównany

Rekordowo wysokie ciśnienie zanotowano w Polsce w 1997 roku, gdy słupki pokazały 1054 hPa(fot. Shutterstock/petroleum man)

Blisko 1050 hektopaskali – tyle wskazały barometry w Kotlinie Kłodzkiej na Dolnym Śląsku. Jak informują synoptycy, to wartość bliska tej rekordowej sprzed ponad 20 lat.

Potężny skok ciśnienia. IMGW: Bliski rekordu powojennej Polski

W najbliższych dniach Polska znajdzie się w zasięgu silnego wyżu. Spowoduje to duży wzrost ciśnienia atmosferycznego w całym kraju. Według IMGW...

zobacz więcej

– 1048 hektopaskali. Tak wysokie ciśnienie zdarza się raz na kilka lat, jak nie na kilkanaście – mówi Mateusz Barczyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak dodaje synoptyk, do rekordowej wartości niewiele brakowało.

– W 1997 r. ciśnienie poszybowało do 1054 hektopaskali. Brakuje nam jeszcze sześciu hektopaskali, żeby dorównać temu rekordowi – stwierdził synoptyk.

Barczyk tłumaczy, że wysokie ciśnienie to nic innego, jak duży wzrost wagowej zawartości tlenu w powietrzu, co może dawać się we znaki. – Z jednej strony właśnie pobudzenie, a z drugiej strony jakieś przemęczenie, zdekoncentrowanie, niecierpliwość – zauważył.

Dla odczuwających negatywne skutki wysokiego ciśnienia dobra informacja – już w nocy ciśnienie zacznie spadać w całej Polsce.

źródło:
Zobacz więcej