RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Parowozy znów prowadzą rozkładowe pociągi

W Wolsztynie działa jedyna na świecie lokomotywownia wydająca parowozy do regularnego, codziennego ruchu (fot. PAP/Marek Zakrzewski)

Pasażerowie w Wielkopolsce znów mogą jeździć rozkładowymi pociągami prowadzonymi przez parowóz. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku podróż takim składem będzie można spędzić przy obiedzie – w wagonie restauracyjnym z epoki. Latem, podobnie jak w poprzednim roku, poznaniacy i turyści będą się mogli wybrać pociągiem prowadzonym przez parowóz malowniczą trasą wokół stolicy regionu.

Pociąg z Paderewskim, jak w 1918 roku, zatrzymał się w Poznaniu

Tłumy poznaniaków uczestniczyły w czwartek w inscenizacji przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego. Podobnie jak 101 lat temu polityk i kompozytor...

zobacz więcej

18 stycznia po raz pierwszy w tym roku, po trwającej od grudnia przerwie rozkładowym pociągiem z parowozem można było pojechać na trasie między Poznaniem a Wolsztynem. Podobnie będzie w każdy weekend. Od 20 stycznia w dni robocze skład taki kursuje na linii Wolsztyn - Leszno. Pociągi jeżdżą w ramach rozkładu jazdy Kolei Wielkopolskich.

Jak powiedział dyrektor Parowozowni Wolsztyn Wojciech Marszałkiewicz, pociągi wznowiły kursy, bo 17 stycznia podpisana została nowa umowa z wielkopolskim przewoźnikiem.

Wyjaśnił, że podobnie jak przed rokiem kilkutygodniowa przerwa w kursowaniu pociągów prowadzonych przez parowóz wynikała z liczby zakontraktowanych w zeszłym roku kilometrów, jakie miały przejechać te składy. Podpisana na ten rok umowa dotyczy takiej samej liczby kilometrów co w minionym.

Marszałkiewicz zdradził, że w tym roku chciałby nabyć pięć całorocznych, przystosowanych do jazdy z parowozami wagonów osobowych oraz wagon restauracyjny.

– Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w tym roku pasażerowie będą mogli wyruszyć w podróż siedząc w takim wagonie przy obiedzie zamówionym z karty dań - tak jak to było kiedyś – powiedział.

Stulecie Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce uświetnił przejazd zabytkowego parowozu

20 maja 1919 r. powstała w Chrzanowie Fabryka Lokomotyw w Polsce S.A. (od 1920 r. Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Polsce S.A., następnie Fablok)....

zobacz więcej

W tegorocznych planach wolsztyńskiej instytucji jest też remont budynków i obrotnicy. W poprzednich miesiącach Parowozowni Wolsztyn udało się przeprowadzić kapitalny remont całej bocznicy, Parowozownia pozyskała też dwa kilkudziesięcioletnie wagony typu 120A, (tzw. „bonanzy”) które obecnie wożą pasażerów.

Marszałkiewicz zapewnił, że także w tym roku w rozkładzie znajdą się planowane na miesiące letnie kursy składem z parowozem wokół Poznania. Podkreślił, że w minionym roku takie cosobotnie przejazdy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem pasażerów - nie tylko mieszkańców stolicy regionu.

Parowozownia Wolsztyn ma około 30 unikatowych lokomotyw, w tym „Piękną Helenę” – parowóz Pm36-2 z 1937 r., oraz pierwszy polski parowóz osobowy Ok22-31 z 1929 r. Ma też około 20 historycznych wagonów i inne pojazdy szynowe: dźwig warsztatowy i pług odśnieżny z 1883 r.

Działająca od ponad stu lat wolsztyńska parowozownia nie jest skansenem ani muzeum. Jest ostatnią na świecie nadal czynną lokomotywownią, z której codziennie wydawane są parowozy do prowadzenia planowych pociągów pasażerskich.

źródło:
Zobacz więcej