RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Dziś Blue Monday – najbardziej depresyjny dzień roku czy zwykła ściema?

Blue Monday to tylko chwyt marketingowy (fot. Shutterstock/YAKOBCHUK VIACHESLAV)

20 stycznia ma przypadać najbardziej depresyjny dzień w roku, tzw. Blue Monday. Czy rzeczywiście jest się czym przejmować?

Dziś najbardziej depresyjny dzień w roku

zobacz więcej

Termin Blue Monday (ang. smutny) w 2004 r. wprowadził brytyjski psycholog Cliff Arnall związany z Cardiff University

Opracował on wzór, który uwzględnienia szereg czynników meteorologicznych, takich jak krótki dzień czy małe nasłonecznienie, psychologicznych – jak m. in. niedotrzymanie noworocznych postanowień - oraz ekonomicznych, jak np. zbliżające się terminy płatności pożyczek związanych ze świątecznymi i sylwestrowymi wydatkami.

Arnall oparł twierdzenie na wymyślonym przez siebie wzorze matematycznym uwzględniającym: pogodę, dług, miesięczne wynagrodzenie, czas od Bożego Narodzenia, niedotrzymanie postanowień noworocznych, niski poziom motywacji oraz poczucie konieczności podjęcia działań. Jako że wzór jest pozbawiony sensu z powodu niezgodności jednostek i niemierzalności niektórych składowych, został zanegowany przez świat nauki.

Według wyliczeń Arnalla taki wyjątkowo trudny dla psychiki dzień miałby wypadać w ostatni poniedziałek pełnego tygodnia stycznia. Po światowym kryzysie finansowym w 2011 r. psycholog uznał jednak, że najbardziej depresyjny dzień przypada w trzeci poniedziałek stycznia.

Najbardziej ponury poniedziałek w roku? Nie daj się Blue Monday!

zobacz więcej

Po pewnym czasie okazało się jednak, że o ile Arnall może stać za określeniem Blue Monday, to za wzorem i cała koncepcją – już nie. Agencja PR Porter Novell na zlecenie biura podróży Sky Travel wymyśliła wzór i całą koncepcję Blue Monday, by przekonać klientów do wykupywania wycieczek w styczniu.

Ponieważ cała koncepcja nie miała oparcia w żadnych badaniach, a sam wzór – zastosowania, potrzeba było autorytetów, które poparłyby wyliczenia. Agencja zgłosiła się w tym celu do kilku naukowców, oferując im pieniądze za podpisanie się pod swoją informacją dla biura Sky Travel. Zgodzić miał się jedynie Arnall.

Informacja została podłapana przez media i opublikowana. Cardiff University, z którym rzekomo miał być związany Arnall, odżegnał się od kontaktów z nim, wskazując przy tym na błędne założenia teorii.

 

źródło:
Zobacz więcej