Papież Franciszek: Nigdy nie przestanę potępiać wszelkich form antysemityzmu

„Każda osoba ma tę samą godność, bez względu na to, skąd pochodzi, jaką religię wyznaje i jaki ma status społeczny” (fot. Grzegorz Galazka/Archivio Grzegorz Galazka/Mondadori Portfolio via Getty Images)

Zapominając o Holokauście, niszczymy swoją przyszłość – powiedział Franciszek. Papież przyjął na audiencji delegację Centrum Szymona Wiesenthala, międzynarodowej organizacji żydowskiej, służącej dokumentowaniu Holokaustu i ochronie praw człowieka.

Tak Niemcy planowali zorganizować Holokaust. Zamierzali zgładzić 11 mln ludzi

20 stycznia 1942 r. w eleganckiej willi w Wannsee na przedmieściach Berlina zebrali się wysocy przedstawiciele Trzeciej Rzeszy. Przy cygarach i...

zobacz więcej

W opublikowanym przez watykańskie Biuro Prasowe tekście papieskiego przemówienia czytamy, że obchodzony co roku 27 stycznia Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu pomaga nam, byśmy nie popadli w obojętność wobec tej strasznej zbrodni.

– Stopniowo horror Holokaustu stał się znany światowej opinii społecznej. Nawet jeśli ostatni świadkowie wymrą, nie możemy o tym zapomnieć – mówił Franciszek.

– Każda osoba ma tę samą godność, bez względu na to, skąd pochodzi, jaką religię wyznaje i jaki ma status społeczny. Dlatego tak ważne jest edukowanie ludzi na temat tolerancji, wzajemnego zrozumienia, wolności religijnej i pokoju społecznego – zaznaczył Franciszek.

– Oddaliście się zadaniu utrzymania pamięci o Holokauście przy życiu. W 2016 r. modliłem się w ciszy i rozmyślałem na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Dzisiaj, biorąc pod uwagę wir otaczających nas rzeczy, trudno nam się zatrzymać, spojrzeć w głąb, milczeć, usłyszeć wołanie cierpiącej ludzkości – mówił papież.

Franciszek wskazał, że w świecie rośnie egoistyczna obojętność na cierpienia innych. Powiedział, że stanowi to podatny grunt dla podziałów, populizmu i nienawiści. Podkreślił, że ostatnio znów doszło do eskalacji brutalnych incydentów o podłożu antysemickim.

Zapewnił, że zawsze będzie zdecydowanie potępiał każdą formę antysemityzmu. Wskazał, że tym zjawiskom można stawić czoło przez edukację, pomoc tym, którzy zostali zepchnięci na margines, a także wspierając ofiary nietolerancji i dyskryminacji.

źródło:
Zobacz więcej