RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

TVN24 atakuje prezydenta i manipuluje jego słowami o sędziach

Piotr Gąciarek i Bartłomiej Przymusiński (fot. TVN24)

Prezydent Andrzej Duda widzi potrzebę naprawy wymiaru sprawiedliwości i oczyszczenia środowiska sędziów z „czarnych owiec”, przez które spada zaufanie do całej grupy zawodowej. Zrzeszeni w - kojarzonym politycznie z Platformą Obywatelską – stowarzyszeniu „Iustitia” sędziowie uważają, że prezydent mówił o nich (Piotr Gąciarek), a słowa o oczyszczeniu kojarzą im się „z jakimiś najgorszymi czasami” (Bartłomiej Przymusiński). Stacja TVN24 cytując wypowiedzi prezydenta, dokonała istotnych cięć w swoim materiale.

Prezydent: Sędziowie mają twarde obowiązki. Muszą eliminować tych, którzy im nie podołają

– Sędzia nie wydaje wyroku w swoim imieniu. On wydaje wyrok w imieniu państwa polskiego. (…) Tak, sędziowie są szczególną grupą społeczną. Mają...

zobacz więcej

Podczas ostatnich trzech spotkań (w Opolu Lubelskim, w Zwoleniu i z górnikami w Katowicach) prezydent Andrzej Duda wyraźnie akcentował potrzebę zmian w wymiarze sprawiedliwości, akcentując takie oczekiwanie obywateli oraz przekonując, że bez odpowiedzialności za niezgodne z prawem i etyką czyny „niektórych czarnych owiec” w środowisku sędziowskim - zaufanie do całej grupy nie wzrośnie.

Mimo wyraźnie przedstawionego stanowiska, stacja TVN24 w swoim materiale, który dotyczył sprzeciwu dwóch kongresmenów z USA (Demokratów), ucięła wypowiedzi prezydenta tak, że zmienił kontekst jego słów. Czytelnikom portalu tvp.info przedstawiamy wersję TVN i oryginalne słowa Andrzeja Dudy.

Opole Lubelskie. Oryginalna wypowiedź prezydenta RP:

„Niektórym, podkreślam, niektórym, bo absolutnie nie wszystkim, ale niektórym sędziom wydaje się, że są bogami, bo mają nieograniczoną władzę nad ludźmi, którzy stają przed sądem. Otóż jest dokładnie odwrotnie i zupełnie inaczej. Sędziowie są sługami Rzeczypospolitej i narodu polskiego.”

Wersja TVN24

„Niektórym sędziom wydaje się, że są bogami, bo mają nieograniczoną władzę nad ludźmi, którzy stają przed sądem.”

Prezydent: nie będą nam w obcych językach narzucali ustroju

– Jestem prezydentem Rzeczypospolitej i powiem bardzo mocno: nie będą nam tutaj w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce i jak...

zobacz więcej

Zwoleń: oryginalna wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy

„Mówiono wcześniej, że środowisko sędziowskie oczyści się samo [słowa Adama Strzembosza – przyp. red.] i okazało się, że tak się oczyściło, że do dziś są sędziowie, którzy służyli poprzedniemu systemowi i poprzedniej władzy ludowej, która była wybierana przez jedną partię i w ramach jednej partii, do której oni zresztą należeli w większości. Jeszcze w dodatku dzisiaj, proszę państwa, próbują wmówić wszystkim, że jedynym systemem, jaki jest dopuszczalny, jest ten, gdzie tylko sędziowie mogą powoływać sędziów. (...) Oni muszą być kryształowi. I społeczeństwo to obserwuje, a jeżeli zdarzają się jakiekolwiek czarne owce, muszą być natychmiast eliminowane, to jest rzecz najistotniejsza. Mało – powinny być eliminowane przez sędziów właśnie. Po to właśnie jest Izba Odpowiedzialności Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym. Izba składająca się z sędziów. Po to, aby sędziowie umieli pokazać, że sami, w ramach stanu sędziowskiego, usuwają tych, którzy nie umieją zachować się przyzwoicie i nie spełniają standardów, aby wykonywać tą wielką społeczną służbę.”

Wersja TVN24

„Czarne owce, muszą być natychmiast eliminowane, to jest rzecz najistotniejsza, mało, powinny być eliminowane przez sędziów właśnie.”

Spoty Iustitii realizował zadeklarowany współpracownik PO

Spoty, które promują działalność uderzających w działania rządu stowarzyszeń sędziowskich Iustita i Themis przygotowała agencja reklamowa Michała...

zobacz więcej

Katowice: Oryginalna wypowiedź prezydenta

„Możemy mieć w Polsce różne spory, ale ta sprawa jest w moim przekonaniu poza sporem: że wymiar sprawiedliwości musi zostać naprawiony, a sędziowie muszą rozumieć, jaka rzeczywiście jest ich rola w polskim państwie. Szkoda, że nie chce tego zrozumieć wielu profesorów na wydziałach prawa polskich uczelni – strasznie mi jest z tego powodu przykro. Ale trudno, taką mamy Polskę i taki mamy dzisiaj stan. Mam nadzieję, że zdołamy to przełamać, tak jak przełamaliśmy wiele innych barier, które nas blokowały. Tak jak udało się kiedyś pokonać komunę, tak samo – wierzę w to – uda się oczyścić do końca nasz polski dom, aby był czysty, porządny, piękny i aby dalej wzrastał nam zdrowy. Żeby miał zdrowe korzenie i żeby najważniejsze instytucje polskiego państwa dobrze funkcjonowały.”

Wersja TVN24

„Tak jak udało się kiedyś pokonać komunę – tak samo wierzę w to, że uda się oczyścić do końca nasz polski dom, tak żeby był czysty, porządny i piękny.”

Prezydent mówi o potrzebie „oczyszczenia”. Iustitia oburzona

Oprócz Macieja Gutowskiego, dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu, który twierdzi, że problem braku zaufania do sędziów nie wynika z bezprawnych działań „czarnych owiec”, tylko z mówienia na ten temat – w materiale TVN wypowiada się jeszcze dwóch sędziów ze stowarzyszenia Iustitia: Bartłomiej Przymusiński i Piotr Gąciarek.

Organizacja ta w ostatniej kampanii wybiorczej wyemitowała polityczny spot poświęcony walce z rządem. Filmiki, które promowały działalność uderzających w działania rządu stowarzyszeń sędziowskich Iustita i Themis, przygotowała agencja reklamowa Michała Nowosielskiego. To zdeklarowany współpracownik i zwolennik PO, od lat aktywnie angażuje się w spory polityczne.

„Poglądy polityczne zleceniobiorców nie mają dla nas znaczenia” – przekonywał w odpowiedzi na pytania portalu tvp.info rzecznik prasowy stowarzyszenia, znany z intensywnej aktywności politycznej sędzia Bartłomiej Przymusiński.

Sąd blokuje reportaż TVP o sędzim. „To cenzura prewencyjna”

Decyzja Sądu Okręgowego w Poznaniu o nakazie wstrzymania reportażu programu „Alarm!”, który przedstawiał w niekorzystnym świetle jednego z...

zobacz więcej

Ten sam Przymusiński, wypowiadając się przed kamerą TVN, przekonywał, że prezydent Andrzej Duda, mówiąc o „czarnych owcach” w środowisku sędziów, z których ta grupa musi się oczyścić – mówi o nich.

„Kilka skandalicznych wypowiedzi prezydenta na temat sędziów, wypowiedzi, które mówią o oczyszczaniu wymiaru sprawiedliwości, kojarzą się z jakimiś najgorszymi czasami” – stwierdza.

Jego przedmówca z tego samego stowarzyszenia zaatakował prezydenta Andrzeja Dudę, twierdząc, że „włączył się kampanię ataków na sędziów”.

- Jesteśmy atakowani, znieważani, odbiera nam się wszelkie prawa. Z wielką przykrością jako sędzia i obywatel odbieram włączenie się kampanię ataków na sędziów pana prezydenta – stwierdził Piotr Gąciarek.

Sędzia Gąciarek stał się sławny po materiale programu „Alarm!” w TVP1, którego był bohaterem. Jak ustalili reporterzy, odrzucony przez kobietę sędzia zakończył znajomość przed sądem, próbując odzyskać podarowane kobiecie przed rozstaniem prezenty.

Materiał TVP wskazał, że Piotr Gąciarek wykorzystał swoją pozycję i znajomości, aby doprowadzić do skazania poznanej w sieci kobiety, a wcześniej miał wręczyć kobiecie kilkanaście tysięcy złotych.

We wrześniu 2018 r. Sąd Okręgowy w Poznaniu podjął decyzję o nakazie wstrzymania reportażu programu „Alarm!”, który przedstawiał w niekorzystnym świetle Gąciarka.

źródło:
Zobacz więcej