RAPORT

Wojna na Ukrainie

W Cassino powstanie memoriał upamiętniający gen. Andersa i jego armię

„Jesteśmy przekonani, że jesteśmy winni wdzięczność Polakom” (fot. Shutterstock/wjarek)
„Jesteśmy przekonani, że jesteśmy winni wdzięczność Polakom” (fot. Shutterstock/wjarek)

We włoskim Cassino powstanie memoriał upamiętniający generała Władysława Andersa i jego żołnierzy. Pomnik stanie w 50. rocznicę śmierci dowódcy 2. Korpusu Polskiego z inicjatywy władz miasteczka leżącego u stóp Monte Cassino oraz organizatorów biegu upamiętniającego Polaków poległych w walkach o klasztor i wzgórze.

Zmarł jeden z ostatnich żołnierzy gen. Andersa

W USA zmarł major Wincenty Knapczyk, Naczelny Komendant Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Miał 96 lat.

zobacz więcej

Burmistrz Cassino Enzo Salera mówił podczas konferencji, że budowa memoriału poświęconego generałowi Andersowi i jego żołnierzom jest wyjątkowo ważna dla miasta.

– Jesteśmy przekonani, że jesteśmy winni wdzięczność Polakom, a przede wszystkim tym żołnierzom, którzy walczyli bohatersko 76 lat temu na Monte Cassino. Dlatego budowa memoriału upamiętniającego generała Andersa i 1057 żołnierzy, którzy polegli, walcząc o wolność pod jego dowództwem, pozwoli, by pamięć o nich przetrwała w przyszłych pokoleniach – powiedział Salera.

– Jestem szczęśliwa, że to będzie. W pierwszym rzędzie jako córka generała Andersa. Bo, jak wszyscy mówią, pani może być ministrem, senatorem, ambasadorem, ale to wszystko mija, a córką generała pani zawsze będzie – powiedziała Anna Maria Anders, ambasador RP we Włoszech i córka gen. Andersa.

Jednym z pomysłodawców budowy memoriału jest współorganizator „Biegu na Monte Cassino” upamiętniającego polskich żołnierzy walczących o wzgórze, lekkoatleta Bogusław Mamiński.

Biegacz wyjaśnia, że ideą budowy pomnika jest zwiększenie wiedzy o polskich żołnierzach walczących we Włoszech.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej