RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kreml wymienia prokuratora generalnego

Jurij Czajka w przeszłości był także ministrem sprawiedliwości – w latach 1999-2006 (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)

Dotychczasowy prokurator generalny Rosji Jurij Czajka odejdzie ze stanowiska, a prezydent Władimir Putin zaproponował, by nowym prokuratorem generalnym został Igor Krasnow, obecny wiceszef Komitetu Śledczego – podały służby prasowe Kremla.

Niemieckie media: Putin kalkuluje, jak utrzymać się u władzy

Prasa w Niemczech, komentując dymisję rosyjskiego rządu i zapowiedziane przez prezydenta Władimira Putina zmiany w konstytucji, jest zgodna, że te...

zobacz więcej

Czajka odejdzie z dotąd zajmowanego stanowiska w związku z objęciem innych obowiązków – poinformował Kreml. Nie jest jasne, na jaki urząd został przeniesiony.

Część mediów w Rosji zwraca uwagę, że Czajka w maju kończy 69 lat. Stanowisko prokuratora generalnego powinna zgodnie z przepisami zajmować osoba w wieku poniżej 70 lat.

Czajka był w latach 1992-1995 prokuratorem obwodu irkuckiego, a w latach 1995-1999 pierwszym zastępcą prokuratora generalnego Federacji Rosyjskiej. Od 1999 roku do 2006 roku był ministrem sprawiedliwości.

W czerwcu 2006 roku na wniosek Putina został prokuratorem generalnym. W 2011 roku jego pełnomocnictwa przedłużono o kolejne pięć lat, mimo skandalu korupcyjnego, w który zamieszana była grupa prokuratorów z obwodu moskiewskiego i w którym pojawiało się nazwisko syna Czajki – Artioma. Kilka lat później materiały o domniemanych układach finansowych, dzięki którym mieli się wzbogacić krewni prokuratora generalnego publikował opozycjonista Aleksiej Nawalny.

Jak poinformował Kreml, Putin wniósł kandydaturę Igora Krasnowa do Rady Federacji, wyższej izby parlamentu Rosji. Rada zajmie się nią 22 stycznia.

44-letni Krasnow w latach 2006-2007 był śledczym w centrali prokuratury generalnej w Moskwie. W 2007 roku przeszedł do Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej i został starszym śledczym zajmującym się sprawami karnymi szczególnej wagi. Wiceszefem Komitetu został w kwietniu 2016 roku, prowadził kilka bardzo głośnych dochodzeń.

W 2005 roku Krasnow prowadził śledztwo w sprawie nacjonalisty Iwana Mironowa, oskarżonego o nieudany zamach na ówczesnego prezesa koncernu elektroenergetycznego RAO JES, a wcześniej pierwszego wicepremiera Rosji i szefa administracji prezydenta FR Borysa Jelcyna, Anatolija Czubajsa. Współoskarżonym był wtedy emerytowany pułkownik wywiadu wojskowego GRU Władimir Kwaczkow. Obaj zostali uniewinnieni przez ławę przysięgłych. Kwaczkowa w innym procesie skazano później za przygotowywanie zbrojnego buntu.

Rosyjski rząd podał się do dymisji. Premier wyjaśnił powody

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podał się do dymisji wraz z całym składem gabinetu. Szef rządu wyjaśnił, że decyzja ta ma związek z propozycjami...

zobacz więcej

W 2009 roku Krasnow prowadził śledztwo w sprawie zastrzelenia w centrum Moskwy prawnika Stanisława Markiełowa i dziennikarki „Nowej Gaziety” Anastazji Baburowej. Za mord ten skazano Nikitę Tichonowa i Jewgienię Chasis, związanych z Bojową Organizacją Rosyjskich Nacjonalistów (BORN).

W 2015 roku Krasnow kierował grupą śledczą badającą zamordowanie byłego wicepremiera Rosji Borysa Niemcowa, jednego z liderów opozycji antykremlowskiej. Później zastąpił go na czele grupy inny śledczy – Nikołaj Tutiewicz.

Ponadto Krasnow prowadził śledztwa w sprawie malwersacji finansowych na kosmodromie Wostocznyj i nadzorował śledztwa antykorupcyjne, w których oskarżonymi byli gubernatorzy (Aleksandr Choroszawin, Wiaczesław Gajzer i Nikita Biełych), a także minister gospodarki Aleksiej Ulukajew.

źródło:

Zobacz więcej