Otwarto wystawę o niemieckich planach eksterminacji Żydów

Wystawa jest najnowocześniejszą w Niemczech ekspozycją przystosowaną do potrzeb osób niedowidzących i niewidomych (fot. arch.PAP/EPA/OLIVER WEIKEN)

W Wannsee w Berlinie jest od dziś czynna stała wystawa poświęcona planowi „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Podczas spotkania, które odbyło się tam 20 stycznia 1942 roku, plan ten przedstawił Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy.

Tak Niemcy planowali zorganizować Holokaust. Zamierzali zgładzić 11 mln ludzi

20 stycznia 1942 r. w eleganckiej willi w Wannsee na przedmieściach Berlina zebrali się wysocy przedstawiciele Trzeciej Rzeszy. Przy cygarach i...

zobacz więcej

– Wystawa ma przypominać o odpowiedzialności za zbrodnie przodków, aby nigdy więcej nie pozostać obojętnym – powiedziała podczas uroczystego otwarcia sekretarz stanu w federalnym MSZ Michelle Muentefering.

Jak twierdzi kierownik działu edukacji w muzeum w Wannsee Elke Gryglewski, wystawa jest najnowocześniejszą w Niemczech ekspozycją przystosowaną do potrzeb osób niedowidzących i niewidomych.

Dyrektor muzeum w Wannsee Hans Christian Jasch zapewnił, że nowa wystawa jest bardziej szczegółowa niż poprzednie ekspozycje i uwzględnia najnowsze odkrycia naukowe w kwestii planowania Holokaustu.

W konferencji na temat „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, która odbyła się 20 stycznia 1942 roku w Wannsee w Berlinie wzięli udział przedstawiciele Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy, ministerstw spraw wewnętrznych i sprawiedliwości, okupowanych terytoriów wschodnich oraz spraw zagranicznych, a także urzędnicy Biura Planu Czteroletniego i Generalnego Gubernatorstwa.

źródło:
Zobacz więcej