RAPORT

Pogarda

Generał Różański został doradcą Szymona Hołowni

Gen. Różański to były dowódca rodzajów sił zbrojnych (fot. arch.PAP/Tytus Żmijewski)
Gen. Różański to były dowódca rodzajów sił zbrojnych (fot. arch.PAP/Tytus Żmijewski)

Najnowsze

Popularne

Generał Mirosław Różański będzie koordynował pracę mojego zespołu ds. bezpieczeństwa narodowego i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi – poinformował były prezenter TVN Szymon Hołownia, który zamierza wystartować w wyborach prezydenckich. „Czy to znaczy, że Hołownia będzie stał na stanowisku, że amerykańskie wojska w Polsce zwiększają zagrożenie dla naszego kraju, nie stać nas na zakup F-35, a przekop mierzei jest niepotrzebny?” – skomentował poseł PiS Radosław Fogiel.

O nowym doradcy w swoim zespole Szymon Hołownia poinformował na Twitterze. Jak napisał, Różański ma być koordynatorem zespołu „ds. bezpieczeństwa narodowego i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi”.

Hołownia poinformował, że w skład tego zespołu „wejdą też inni generałowie, admirałowie, dyplomaci, specjaliści od cyberzagrożeń”. W sobotę Hołownia poinformował, że Piotr Kuczyński będzie koordynatorem zespołu doradców gospodarczych.

Gen. Różański to były dowódca rodzajów sił zbrojnych, który odszedł do rezerwy w 2016 r. Uczynił to – twierdzą niektóre media – w geście sprzeciwu wobec zmian zachodzących w wojsku i MON, pod kierownictwem ówczesnego ministra Antoniego Macierewicza.

Jak informował kilka miesięcy temu „SE”, Różański opuszczając „honorowo” wojsko, otrzymał ponad pół miliona zł odprawy, w co wliczone są: odprawa w wysokości 110 tys. zł, ekwiwalent urlopowy – 131 tys. zł, dodatkowe uposażenie roczne za 2016 i 2017 r. – 20 tys. zł, nagroda jubileuszowa – 37 tys. zł, „12” – 220 tys. zł.

Różański znany jest ze swych kontrowersyjnych wypowiedzi. W sierpniu 2018 r. podczas festiwalu muzycznego w Kostrzynie nad Odrą generał porównywał sytuację w kraju do sytuacji, jaka ma miejsce w Syrii. Generał sugerował wówczas, że Polsce grozi wojna, a we władzach potrzebna jest zmiana. Gen. Różańskiego krytykował były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. – Gen. Mirosław Różański jasno formułował opcję, którą trzeba nazwać geopolityczną opcją rosyjską: był i jest przeciwny otwarciu blokowanej przez Rosję drogi na Bałtyk poprzez przekopanie Mierzei Wiślanej. Był przeciwny przeniesieniu jednostek Wojska Polskiego na wschodnią stronę Wisły. Był też chyba głównym autorem zniszczenia struktury dowodzenia polską armią przez stworzenie trzech równoległych pionów decyzyjnych i likwidacji nadrzędnej roli szefa Sztabu – mówił w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej