Paweł Mucha: Jest takie przekonanie, jakby część sędziów miała być kolejną frakcją opozycji

Sędzia, który w ten sposób się zachowuje, zupełnie nie rozumie swojej roli ustrojowej, ale ma też zupełne niezrozumienie i nieznajomość prawa – powiedział prezydencki minister Paweł Mucha, komentując hejterski wpis sędziego Jarosława Ochockiego. – Część opozycji inspiruje nawet takie działania. Jest takie przekonanie, jakby kolejną frakcją parlamentarną czy opozycyjną miała być część środowiska sędziowskiego – ocenił Mucha.

„Iustitia” broni hejterskiego wpisu sędziego

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” staje w obronie sędziego Jarosława Ochockiego, który w mediach społecznościowych w weekend opublikował...

zobacz więcej

Minister w Kancelarii Premiera w programie „Kwadrans polityczny” odniósł się do wpisu sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu Jarosława Ochockiego, który w mediach społecznościowych napisał, że Andrzej Duda jest „złym człowiekiem, marnym prezydentem, ziejącym nienawiścią w imię swoich doraźnych i partyjnych, politycznych celów”.

Mucha pytany, czy prezydent czuje się urażony, odpowiedział, że nie tego dotyczy problem, a tego, że wpis jest „całkowicie niedopuszczalny i niegodny”.

– Sędziowie jako apolityczni powinni unikać jakiegokolwiek zaangażowania politycznego, a tego rodzaju sformułowania dot. ocen prezydentury są niedopuszczalne – zaznaczył polityk.

Wskazał także, że tego rodzaju publiczna wypowiedź sędziego – jak mówił, osoby, od której możemy oczekiwać, że będzie umiała zachować umiar i pewien poziom kultury – jest niestety bardzo negatywnym świadectwem części środowiska sędziowskiego.

– Podkreślam – część. Jestem przekonany, że większość sędziów jest zaangażowana w orzekanie – zaznczył.

W ocenie prezydenckiego ministra tego typu działania sędziów są po części inspirowane przez opozycję. – Jest takie przekonanie, jakby kolejną frakcją parlamentarną czy opozycyjną miała być część środowiska sędziowskiego – mówił Mucha.

Wałęsa: Zabraniam prezydentowi powoływać się na „Solidarność”

„Panie prezydencie Duda. Jako współtwórca i Przewodniczący od zarania do odejścia na urząd Prezydenta zabraniam Panu kategorycznie powoływać się na...

zobacz więcej

– Szalenie ryzykowne zachowanie, bo to szkodzi wymiarowi sprawiedliwości, ale szkodzi też funkcjonowaniu demokracji w Polsce – ocenił.

Wobec sędziego, który opublikował hejterski wpis, zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych wszczął postępowanie wyjaśniające. Paweł Mucha nie chciał komentować tej sprawy, wskazał jedynie, że przepis odnoszący się do znieważenia prezydenta RP pojawia się także w Kodeksie karnym.

Zaznaczył przy tym, że nie jest zależny od tego, czy ktoś „czuje się znieważony”, a oceniane jest obiektywnymi kategoriami. – To przestępstwo ścigane z urzędu i jestem jak najdalszy od ferowania, czy zostało popełnione – powiedział.

źródło:
Zobacz więcej