RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przerabianie mintaja na paluszki rybne gorsze dla środowiska niż samo rybołówstwo

Procesy przetwórcze Mintaja generują więcej gazów cieplarnianych (fot. Shutterstock/Pixelbliss)

Wytwarzanie popularnych produktów gotowych – w tym paluszków rybnych – generuje znaczącą ilość gazów cieplarnianych - alarmują naukowcy z University of California w Santa Cruz. Procesy przetwórcze związane z przerabianiem mintaja na paluszki rybne i „krabowe”, a także filety, generują prawie dwukrotnie więcej gazów cieplarnianych niż samo rybołówstwo – na którym zwykle kończą się analizy wpływu tej działalności na środowisko.

Smog powraca. Najgorzej jest w Małopolsce i na Śląsku

Smog znów dał o sobie znać. We wtorek sytuacja w kilku województwach nie wygląda zbyt optymistycznie. Najgorzej jest w województwach małopolskim...

zobacz więcej

– Przemysł spożywczy jest istotnym źródłem światowych emisji gazów cieplarnianych, a połów mintaja jest jednym z głównych celów rybołówstwa na świecie – przypomina Brandi McKuin z UCSC. „Te odkrycia wskazują, że przy analizowaniu wpływu na środowisko sektora spożywczego potrzebne jest złożone podejście”.

Poprzednie badania pomijały kolejne etapy przetwarzania mintaja, natomiast to opisane w magazynie „Elementa: Science of the Anthropocene” skupiło się na wszystkich elementach łańcucha dostaw – od połowów po sprzedaż detaliczną. McKuin wskazuje w nim elementy, na których należałoby się skoncentrować, aby zmniejszyć jego wpływ na środowisko.

Autorzy badania uznali, że połów mintaja jest efektywny, jeśli chodzi o zużycie paliw: ryby są łowione w duże sieci ciągnięte przez kutry, co sprawia, że łapie się w nie dużo sztuk. Po połowie transportuje się je kutrami do przetwórni, a w niektórych przypadkach przewozi się je dużymi kontenerowcami, spalającymi gorszej jakości paliwo, emitującymi duże ilości cząstek siarki.

McKuin zauważyła, że tlenki siarki mają na klimat działanie chłodzące.

Jedzenie brunchu może powodować nadwagę

Brunch to połączenie późnego śniadania z wczesnym lunchem. Jemy ten posiłek zazwyczaj w weekendy, kiedy później wstajemy. Ta przyjemna celebracja...

zobacz więcej

– Produkty pochodzenia morskiego, które są eksportowane, mają mniejszy wpływ na środowisko, niż lokalne produkty – powiedziała. Dodała, że może się to zmienić w tym roku, kiedy mają wejść regulacje odnośnie czystszego paliwa wykorzystywanego na morzu.

– Transport morski intensywnie działa na klimat, a zmiana na czystsze paliwo zredukuje chłodzący wpływ tlenków siarki i zwiększy wpływ na środowisko produktów, które są transportowane drogą morską, w tym owoców morza – podkreśliła McKuin.

Współautor badania prof. Elliot Campbell, pionier opartych na danych metod wyliczania wpływu produkcji żywności na klimat – dodał, że należy brać pod uwagę cały łańcuch dostaw.

– Nie wystarczy patrzeć tylko na poławianie ryb. Ten obraz jest dużo szerszy i skomplikowany– podkreślił.

źródło:
Zobacz więcej