Tak wysokiego ciśnienia nie było od lat. Jak wpływa na samopoczucie?

Rekord z 1997 r. prawdopodobnie nie zostanie pobity (fot. PAP/Rafał Guz)

Synoptycy prognozują wyjątkowo wysokie ciśnienie atmosferyczne. W poniedziałek barometry mogą wskazać blisko 1050 hPa. Tak wysokie ciśnienie zdarza się raz na kilka, kilkanaście lat.

Potężny skok ciśnienia. IMGW: Bliski rekordu powojennej Polski

W najbliższych dniach Polska znajdzie się w zasięgu silnego wyżu. Spowoduje to duży wzrost ciśnienia atmosferycznego w całym kraju. Według IMGW...

zobacz więcej

Na obszarze całej Polski ciśnienie już przekracza 1030 hPa – poinformowała dyżurny synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska. – Najwyższa wartość ciśnienia, około 1045 hPa, jest spodziewana na obszarze Polski południowo-zachodniej. Ale rekord prawdopodobnie nie zostanie pobity – oceniła synoptyk.

Rekordowe ciśnienie atmosferyczne odnotowano 12 grudnia 1997 w Suwałkach – 1054 hPa. Jest to najwyższa wartość notowana w powojennej Polsce.

Grażyna Dąbrowska dodała, że wysokie ciśnienie atmosferyczne może powodować pogorszenie sprawności psychicznej i fizycznej. Takie ciśnienie działa pobudzająco, możemy mieć więc problemy z koncentracją. Mogą się również nasilać dolegliwości bólowe.

U osób podatnych na bodźce meteorologiczne może wystąpić ogólne osłabienie, pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i zdenerwowanie.

źródło:
Zobacz więcej