RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Iustitia” broni hejterskiego wpisu sędziego

Przedstawiciele „Iustitii” zarzucają prezydentowi Dudzie prowadzenie „kampanii nienawiści” przeciwko sędziom (fot. arch.PAP/Rafał Guz)
Przedstawiciele „Iustitii” zarzucają prezydentowi Dudzie prowadzenie „kampanii nienawiści” przeciwko sędziom (fot. arch.PAP/Rafał Guz)

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” staje w obronie sędziego Jarosława Ochockiego, który w mediach społecznościowych w weekend opublikował hejterski wpis pod adresem prezydenta Andrzeja Dudy. Jak ocenia organizacja, słowa sędziego – z powodu których zastępca rzecznika dyscyplinarnego wszczął postępowania wyjaśniające – były jedynie „reakcją na krzywdzące słowa Prezydenta RP dotyczące polskich sędziów”.

„Nie chciałem nikogo urazić”. Sędzia tłumaczy się z hejtu na prezydenta

Sędzia Sądu Okręgowego w Poznaniu Jarosław Ochocki, który w sobotę opublikował hejterski tweet pod adresem prezydenta, w niedzielę tłumaczył się ze...

zobacz więcej

W piątek we wpisie na Twitterze sędzia Sądu Okręgowego w Poznaniu Jarosław Ochocki stwierdził, że Andrzej Duda jest „złym człowiekiem, marnym prezydentem, ziejącym nienawiścią w imię swoich doraźnych i partyjnych, politycznych celów”.

W reakcji na to zastępca rzecznika dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, sędzia Przemysław Radzik, podjął czynności wyjaśniające, dotyczące publicznego znieważenia Prezydenta RP w mediach społecznościowych.

Zdaniem „Iustitii” wpis Ochockiego to jedynie „reakcja na krzywdzące słowa prezydenta” i ma jedynie „charakter krytycznej opinii”. „W żadnym wypadku nie wyczerpuje to znamion przestępstwa znieważenia Prezydenta RP, co z pewnością jest wiadome podejmującemu czynności zastępcy Rzecznika” – wskazano.

Stowarzyszenie ocenia, że wszczęcie postępowania jest „całkowicie bezpodstawne”.

„Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych – Rzecznik Dyscyplinarny SSP oraz jego zastępcy nie są uprawnieni do wszczynania postępowań dyscyplinarnych lub podejmowania czynności wyjaśniających wobec sędziego sądu okręgowego” – stwierdzono.

W drugim z wydanych oświadczeń „Iustitia” sama zarzuca prezydentowi Dudzie prowadzenie „kampanii nienawiści” przeciwko sędziom.

W piątek, w czasie spotkania z mieszkańcami Zwolenia, prezydent mówił o potrzebie głębokiej reformy sądownictwa. Zdaniem głowy państwa niezbędne jest przywrócenie wymiarowi sprawiedliwości pozytywnej opinii i społecznego poparcia.

Prezydent: nie będą nam w obcych językach narzucali ustroju

– Jestem prezydentem Rzeczypospolitej i powiem bardzo mocno: nie będą nam tutaj w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce i jak...

zobacz więcej

Andrzej Duda podkreślał, że sędziowie decydują o majątku i wolności innych ludzi, dlatego sami muszą być kryształowi.

Właśnie po to, by „wyeliminować czarne owce” ze środowiska sędziowskiego, konieczna jest Izba Odpowiedzialności Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym. – Po to, aby sędziowie umieli pokazać, że sami w ramach stanu sędziowskiego usuwają tych, który nie umieją zachować się przyzwoicie i nie spełniają standardów, aby wykonywać tę wielką społeczną służbę – sprecyzował Andrzej Duda.

„Sugerowanie, że sędziowie są nieodpowiedzialni i »powinni być eliminowani«, gdyż inaczej »Polska nigdy nie będzie normalnym państwem«, jest przykładem mowy nienawiści, która może skutkować aktami przemocy skierowanymi wobec poszczególnych sędziów” – stwierdzają sędziowie „Iustitii”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej